Konut alacaklara büyük müjde.

İnşaat sektörü zirvesi’ne katılan başbakan ahmet davutoğlu konut almak isteyen vatandaşa devletin yüzde 15 katkı vereceğini söyledi.
Ankara’da konuşan davutoğlu, konut alacaklara devlet olarak yüzde 15 destek verileceğini açıklayarak “Konut kredilerinde mecburi olarak ilk yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba devlet yüzde 15 yüzde 20 nispetinde katkıda bulunacak. Çeyiz hesabı ilan etmiştik hatırlarsınız.
Benzer şekilde konut almak için para biriktiriyorum diyen bir vatandaş, para biriktirmeye başlarsa bir hesapta o parada 3 yılda 5 yılda ne kadar biriktirmişse devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak”
ifadelerini kullandı. Konuşmasında ayrıca imar yasası hakkında bilgi vererek rant vergisinin söz konusu olmadığını belirten davutoğlu, “imar yasası ile ilgili kamuoyunun bilgisi ve yanlış anlaşılmaları giderilebilmesi için vurgulamak istiyorum. Bu kesinlikle bir rant vergisi değildir. Herhangi bir yerde bir arazi, bir mülk edinmiş olan vatandaşımızın ya da şirketimizin zamanla orada kazandığı değerin vergilendirilmesi değildir. İmar planı geçmişse imar planı dolayısıyla yeni yapılaşma hiç olmamışsa zaten bir şey söz konusu değildir. İmar planı geçtikten sonraki herhangi bir değer artışından vergi alınması kesinlikle değildir. Sadece var olan imar planı istisnai olarak bireysel bir taleple bir kişi tarafından taleple kamu otoritesi kullanarak imzayla bir değer artışı orada devreye girecek bir husustur.” dedi.
“Körfez’in bütün petrolleri bize verilse.”
Konuşmasında istanbul’un değerine vurgu yapan başbakan davutoğlu “Bu aziz vatan her bir köşesiyile bir hazinedir. Körfezin bütün petrolleri bize verilse istanbul’un değerini karşılamaz. Bir tek istanbul dahi bütün o petrol kaynaklarından çok daha değerlidir. Büyük bir hazinedir. Biz bu hazineyi bir büyük hammade olarak değerlendirip en iyi şekilde planlamamız lazım. Bir mekan ham maddesini en iyi planlamayla en iyi müşavirlik hizmetleriyle bir inşaa faaliyetine dönüştürüp ondan da bir medeniyet ve şehir çıkarma projesi. Bu sürecin her aşamasının sağlıklı işlemesi lazım” diye konuştu.
“Kamu hakedişleri, ödenekleri vaktinde verecek”
İnşaat sektörü temsilcilerine hitap eden davutoğlu, bürokratik süreçler konusunda temsilcilere kolaylık sağlanacağını açıklayarak “proje takip kamu ihale kanunun’daki dile getirdiğiniz hususlar tek tek ele alınacak. Özellikle de bu bürokrasinin basitleşmesi, kuralların net koyulması çerçevesinde biz üzerimize düşeni yapacağız. Şu ana kadar kanunun 31 aralık itibariyle özellikle karayolu ulaştırma alanında hiçbir mütehayatte borcu yok. Girdiğiniz her işte kamu size hak edişlerinizi, ödeneklerinizi vaktinde verecek. Bu devletin teminatıdır. Ama karşılığında da şunu beklemek bizim hakkımızdır. Sadece bir projeyi almak için düşük fiyatlar teklifler vererek daha sonra bu düşük tekliflerle aldıktan sonra tekrar tekrar yeni düzenleme talep etmek ya da kaliteden feragat etmeye başladığımızda güven sarsılmaya başlar. Hep beraber işimizin en iyisini bürokratik süreçlerin en kolayını gerçekleştirmek durumundayız” ifadelerini kullandı.
“Kesinlikle bir rant vergisi değil”
Son günlerde çok tartışılan imar yasası hakkında konuşan davutoğlu, herhangi bir rant vergisi olmadığını savunarak ” kentsel dönüşüm, insani ve çağdaş şartlarda bir kente vatandaşlarımızın yaşaması için zaruridir. Kentsel dönüşüm, tarihi dokunun ve mekanın korunması için zararidir. İmar yasası ile ilgili kamuoyunun bilglisini ve yanlış anlaşmaları giderilmesi için vurgulamak istiyorum. Bu kesinlikle bir rant vergisi değildir. Herhangi bir yerde bir arazi, bir mülk edinmiş olan vatandaşımızın ya da şirketimizin zamanla orada kazandığı değerin vergilendirilmesi değildir. İmar planı geçmişse imar planı dolayısıyla yeni yapılaşma hiç olmamışsa zaten bir şey söz konusu değildir. Sadece var olan imar planı istisnai olarak bireysel bir taleple bir kişi tarafından taleple kamu otoritesi kullanarak imzayla bir değer artışı orada devreye girecek bir husustur” açıklamasında bulundu.
“Ne kadar biriktirmişse devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak.”
Konut alacaklara devletin yüzde 15 oranında destek vereceğini söyleyen başbakan davutoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Konut kredilerinde mecburi olarak ilk yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba devlet: yüzde 15 yüzde 20 nispetinde katkıda bulunacak. Çeyiz hesabı ilan etmiştik hatırlarsınız. Benzer şekilde konut almak için para biriktiriyorum diyen bir vatandaş para biriktirmeye başlarsa bir hesapta o parada 3 yılda, 5 yılda ne kadar biriktirmişse devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak.”