Koçfinans “Bina güçlendirme kredisi” verecek.

Van depreminin ardından hükümet, kentsel dönüşüm için düğmeye bastı. Sadece istanbul’da 500 bin riskli bina bulunurken, devlet bu binaları yıkacak ya da yeniden yapacak. Maliyetini ise vatandaş karşılayacak. Koçfinans ve Artyol mühendislik işbirliğiyle, binasını güçlendirmek isteyen vatandaşlara öncelikle bina inceleme kredisi imkanı sunuluyor. Türkiye’de bir ilk olan bu kredi paketi ile 2 bin TL – 15 bin TL arasında değişecek kredi tutarı için 6 ay 0 faizli taksit uygulanacak.
Yine koç finans aracılığıyla bina güçlendirme kredisi imkanı da sunan olan artyol mühendislik, bunu da 2 bin TL alt limitle verecek. Üst limit ise yapının ve başvurunun durumuna göre belirlenecek. Bina güçlendirme kredisine ise yıllık 0,60’dan başlayan faiz uygulanacak. Bu kredileri kullanan kişi ya da kurumlar ise, hizmeti artyol mühendislik’ten alacak.
Apartman genel kurulunun kararı gerekiyor.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Artyol Mühendislik Yönetim Kurulu başkanı sinan türkkan kredi kullanmak isteyen kişi ya da kurumların öncelikle güçlendirme yaptırmak istedikleri bina ile ilgili apartman kararı almak zorunda olduğunu söyledi. Vatandaşların Art-Yol mühendislik’e bu karar ile başvuru yapacaklarını belirten türkkan ” binasını inceletmek isteyen veya güçlendirme projesini hazırlatmış ve uygulatmak isteyen bina sahipleri, depolar ve üretim tesisleri için de geçerli ödeme, daire sahibi adına fatura bedeli karşılığı doğrudan Artyol’a yapılacak.
Bu çalışma şimdilik pilot olarak istanbul’da başladı, kısa sürede ülke geneline yayılacak.”