KOBİ’nin faizinde dip %12.

Bankalar için likidite maliyetinin yükselmesi kredi faizlerine yansıdı. İşletmeler için daha önce yıllık yüzde 9 seviyesinde olan kredi faizinde artık yeni dip yüzde 12. Ama bu yüzde 12-13 seviyeleri müşterisine ve müşterinin verimine göre değişiyor. DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre piyasada duyulan en yüksek işletme kredisi faizi ise yüzde 21. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK verilerine göre bu yılın ilk 8 aylık döneminde toplam KOBİ niteliğinde işletmelere kullandırılan krediler tolpamı 151 milyar 146 milyon TL oldu. Aynı dönemde KOBİ niteliğindeki müşteri sayısı 1 milyon 449 bin 628 oldu. Geçen yılın aynı döneminde toplam kredi hacmi ise 106,4 milyar TL düzeyinde ve müşteri sayısı da 1 milyon 284 bin 911’di. Merkez Bankası, 2 amaçlı 3 araçlı yeni eylem planını açıklar ve likidite’yi faiz koridoru ile ayarlarken kaynak maliyetindeki artış bankalardan işletmelere yansıdı. DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre işletmelerin kullandığı kredi faizi yaklaşık 3 puan artış gösterdi. Bankacılar, daha önce yüzde 9-10 seviyesinde hareket eden yıllık kredi faizinin artış yüzde 12-13 seviyesinde olduğunu kaydetti.
Faiz son 10 günde hızlı arttı. Edinilen bilgiye göre yüzde 12-13’te banka için itibarlı işletmenin faizi. Piyasada ağırlıklı olarak kredi faizi yüzde 15-16’lar seviyesinde hareket ediyor. Merkez Bankası’nın kararlarının ardından bireysel kredi faizlerinde de yükseliş olmuş orada da yıllık maliyet yüzde 15’ler seviyesine kadar yükselmişti.
Piyasada şimdi özellikle son bir hafta 10 gündür işletmelerin kredi faizlerinin hızlı yükseldiği ve yine müşteriye, müşterinin verimine ve finansallarına göre farklılık gösterdiği kaydedildi. Piyasada son günlerde işletmelerin kredi maliyetlerinin için konuşulan dip faiz yüzde 12’ler olurken duyulan en yüksek faiz seviyesi ise yüzde 21. KOBİ’nin kredi talebi canlı bu arada edinilen bilgiye göre de küçük ve orta boy işletmelerin kredi talebi canlı seyrediyor. Bu faiz artışlarının ise işletmeler açısından bir fren etkisi yaratabileceği de ifade ediliyor. Ya yüzde 18 ya da hiç Piyasada ayrıca bazı bankaların müşterilerine ya yıllık 18’den kredi kullanırsınız ya da kapatırsınız dediği de öğrenildi. Bazı bankaların kredi vadesi dolan müşterilerine müşteri ayrımı da yapmaksızın kredide taban faizini yüzde 18’e çektiği bu faizi pahalı bulana ise o zaman kredinizi kapatın dediği konuşuluyor. Bazı işletme sahipleri bu krediyi kapatabilecek çok az firma olduğunu kaydederek bir anda çıtanın yüzde 12’lerden yüzde 18’e çıkmasının şokunu yaşadıklarını anlattı.