KOBİ’nin elini erken rahatlatmak.

Garanti Bankası genel müdür yardımcısı nafiz karadere, bu yılın KOBİ’ler açısından zor geçmesini bekliyor.
İthal girdi ile üretim yaparak iç piyasaya satış yapan KOBİ’ler için hem kur, hem faiz hem de iç talep düşününün 2014’ü zor bir yıl haline getirdiğine inana karadere, 2008’in getirdiği deneyimle proaktif hareket edeceklerini açıkladı.
Nafiz karadere, bu yıl KOBİ bankacılığındaki stratejilerinin erken hareket ederek, ekonominin genel konjoktronün zorlanacağını düşündükleri KOBİ’ler bankanın kapısına gelmeden, kendilerinin KOBİ’lerin kapısını çalacağını söyledi. Karadere, BDDK’nın karşılıklar kararnamesi ile bankalar açısından KOBİ kredilerini cazip hale getirse de kredi kartı ve tüketici kredileri düzenlemelerinin yarattığı fren etkisi yanında kur ve faiz artışının 2014’ü KOBİ’ler için zor bir yıl haline getirdiğine inanıyor.
Karadere “bütün bölge müdürleri ile web üzerinden toplantı yaptık. Küçük esnaf, ithal girdi kullanarak üretim yapan kobi müşterilerimizi belirleyerek hemen kapılarını çalacağız. Gelişmelerden nasıl etkilendiklerini öğrenip, dirsek temasını artıracağız. Eğer kredi enjeksiyonuna ihtiyacı varsa kredi, vade uzatımına ihtiyacı varsa o konuda yardımcı olacağız. Biz proaktif hareket etme taraftarıyız.
Çünkü işler beklenenden kötü giderse, bu defa sorunu çözmekte çok zorlanıyoruz. İşler yolundayken hazır olmakta fayda var.” dedi.
Karadere, yıl içinde bazı sektörlerde tahsili gecikmiş alacakların artmasını beklediklerini, zaten mevcutta da KOBİ kredilerinde tahsili gecikmiş alacak artışının hızlı olduğunu dolayısıyla kobiyi banka tarafında rahatlatarrak piyasa tarafında güçlü durmasını sağlamalarının kendileri için önemli bir adım olduğunu kaydetti. Karadere, 2008 yılında elde ettikleri deneyimin altını çizerek, “0 yıl kapısını çaldığımız her 100 KOBİ’den 40’ı yeniden yapılandırma istedi. Bazıları istemedi ve benim gücüm yerinde dedi. Kimileri için de geç kalınmıştı. Dolayısıyla ne kadar erken hareket edersek o kadar KOBİ’lerin elini rahatlatmış oluruz.” şeklinde konuştu.
BDDK rakamlarına göre 2013 sonunda 271 milyar TL düzeyinde bulunan KOBİ kredilerinin bu yıl yüzde 20-22 büyümeyle 320 milyar TL’yi aşmasını da bekleyen nafiz karadere, Garanti Bankası olarak bu yılda 100 bin yeni KOBİ müşteri hedeflerinin sürdüğünü aktardı. Garanti Bankası olarak kadın, tarım ve girişim bankacılığındaki çalışmalarının da devam edeceğini aktaran karadere, 2006’dan beri kadın girişimcilere kullandırdıkları toplam kredi tutarının 1.9 milyar TL’ye ulaştığını bu sene sonu itibariyle rakamın 2.1 milyar TL’ye çıkartmak için çalışacaklarını da kaydetti.
KOBİ’nin cazibesi arttı ama iştahları yok
BDDK’nın genel karşılık düzenlemeleriyle 2014 yılında bankaların odağının KOBİ’de olacağını ama genel ekonomik çerçevenin KOBİ’ler için kolay bir yılı işaret etmediğini söyleyen nafiz karadere, kredi talebinin yüksek olduğunu ama yatırım için kapı çalanın olmadığını da söyledi. İthal girdi ile üretim yaparak iç piyasaya mal satan, düşük büyümeden negatif etkilenen KOBİ’ler için 2014’ün çok da rahat bir yıl olmasını beklemediklerini de söyleyen karadere şu değerlendirmeyi yaptı:
BDDK’nın karşılıklar kararnamesi türkiye’nin hızlı büyüdüğü, KOBİ’lerin rahat büyüdüğü bir yılda olsaydı böyle bir sektör desteği ile beraber herhalde çok ciddi yatırımlara imza atılabilirdi.
Bütün bankaların vitrininde, herkesin ilgi odağında olmalarına rağmen 2014, KOBİ’ler için çok iyi bir yıl değil. En azından ilk 6 ay için olmayacak.”