KOBİ’lere verilen kredi.

Bilim sanayi ve teknoloji bakanı faruk özlü, bilecik ticaret ve sanayi odasını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Bilecik’in çok özel bir kent olduğunu, osmanlı’nın ulu çınarının tohumlarının bu topraklarda atıldığına dikkati çekti.
“Krediye 770 bin başvuru geldi.”
Bakan Özlü, 2016 yılının türkiye için oldukça zorlu bir yıl olduğunu belirterek, “Ancak hamdolsun, yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, ekonomimiz dimdik ayaktadır. Özellikle geçtiğimiz yılın son çeyreğinden itibaren ekonomide gözle görülen bir toparlanma süreci başladı.” diye konuştu. Ekonominin sağlam temelleri ve aldıkları hızlı tedbirler neticesinde, hem iç pazarın canlandığını hem de ihracatın artmaya başladığını aktaran özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu dönemde, iç talebi artırmak ve KOBİ’lerin uygun şartlarda finansmana erişimini sağlamak için birbirinden önemli adımlar attık. Mesela KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lerimize sıfır faizli 50 bin lira kredi vermeye başladık. Bu krediye 770 bin başvuru geldi. Gerekli şartları sağlayan bütün KOBİ’lerimizin payderpay bu krediden yararlanmalarını sağlayacağız. Böylece piyasalara toplamda 10 milyar lirayı aşan bir nakit akışı sağlamış olacağız. Bu dönemde attığımız en önemli adımlardan birisi de istihdam seferberliği oldu. Sayın cumhurbaşkanımızın başlattığı bu projeyi çok önemsiyoruz.
Devlet olarak, bu yıl ilave olarak istihdam ettiğiniz kişiler için 773 liraya denk gelen sigorta, fon ve vergi ödemelerini sizlerden almıyoruz. Yani bu sene işe aldığınız kişiler için sadece onların maaşını ödeyeceksiniz. Bu da asgari ücretli çalışanların maliyetinde yüzde 35’e varan bir indirim anlamına geliyor”
“üretimde teknoloji seviyemizi katma değerimizi artırmak zorundayız.”
Türk halkının özellikle 15 temmuz’da büyük fedakarlık gösterdiğine de değinen özlü, “hepimiz bu fedakarlığın karşılığı olarak, bu borcun karşılığı olarak, bu seferberliğe katılmalıyız diye düşünüyorum. Sizleri, istihdam seferberliğine katılmaya ve sunduğumuz büyük imkandan yararlanmaya davet ediyorum. Bu tür konjontrüel gelişmelerin yoğun yaşandığı bir dönemde, yapısal reform çalışmaları ihmal edilebilir. Biz böyle bir yanlışa düşmedik. Ülkemizin, ekonomi çevrelerinin ve sizlerin orta ve uzun vadede daha fazla ve daha nitelikli üretim yapmanızı sağlayacak adımları atmayı sürdürdük. Bizim temel meselemiz üretmektedir. Hem nicelik olarak hem de nitelik olarak daha fazla üretmektir.” ifadesini kullandı.
Özlü, üretimde teknoloji seviyesi ile katma değerin artırılmasının önemli olduğunu aktararak, ” son 14 yılda, bunu sağlamak için Ar-Ge’ye yönelik çok önemli destek mekanizmaları kurduk ve geliştirdik. Çabalarımızın karşılığını da aldık. Ar-Ge harcamalarımız, Ar-Ge personelimiz, patent başvurularımız arttı. Üretim ve ihracatımız içinde, düşük teknolojili ürünlerin payı yüzde 10 civarında azalırken, orta teknolojili ürünlerin payı da benzer oranda artış gösterdi.
Ancak bu yeterli değil. Şimdi sırada yüksek teknolojinin payını artırmak var. Bu amaçla geçtiğimiz yıl, ar-ge reform paketi’ni hayata geçirdik. Bu paketle, özellikle ar-ge merkezi kurulmasını kolaylaştırdık.” dedi.
Bakan özlü, bilecik’te sadece iki ar-ge merkezi bulunduğunu ancak kendilerinin bu rakamı bilecik için asla yeterli görmediklerini bildirdi.