KOBİ’lere finansman desteği.

Hazine ve maliye bakanlığı “Koronavirüs salgının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 nefes kredisi 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 haziran 2021 itibarı ile uygulamaya alınacak” açıklaması yaptı.
Hazine ve maliye bakanlığı KOBİ’lere finansman desteği için 2021 nefes kredisi 10 bankanın katılımıyla 1 haziran’da uygulamaya alınacağını açıkladı.
Bakanlık’tan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi.
Koronavirüs salgının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve kobi’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 nefes kredisi 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 haziran 2021 itibarı ile uygulamaya alınacak
Nefes kredi paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak.
2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve oda borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.
6 ay ödemesiz dönem
İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2021 nefes kredisi uygulamasında kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak.
Söz konusu uygulamada hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17.5 olarak belirledi.
Bakanlık açıklamasında, kredi paketine katılım sağlayan bankaların isimleri de yer aldı. Bu bankalar TC ziraat bankası AŞ Türkiye vakıflar bankası TAO, Türkiye halk bankası AŞ Türkiye iş bankası AŞ, T Garanti bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Akbank T.A.Ş, Denizbank A.Ş, Ziraat katılım Bankası A.Ş Vakıf katılım bankası A.Ş olarak sıralandı.