Kobilere destek finansman erişimi.

Bir projeye en fazla ne kadarlık destek veriliyor.
Yeni dönemin bütçesi yüzde 15’i ulusal katkıdan 405 milyon euro 1.3 milyar TL Alt-üst limit vermek doğru olmaz. Projenin gereklerine göre değişir. Önceki program projelerin bütçeleri 2 milyon euro ile 60 milyon euro arasında değişiyordu. 60 milyon euroluk projemiz “büyüyen anadolu’ya kredi kolaylıkları’ndan 10 bin işletmeye 650 milyon euro kredi kolaylığı sağlandı. Bu proje bile başlı başına bir destek programı niteliğinde. Toplamda 1 milyar eurodan fazla kredi hacminin yaratılması hedefleniyor. Bu projenin şöyle bir önemi daha var. KOBİ’lerin finansmana erişiminde hibelere alternatif bir model olarak, finansal araçlar vasıtasıyla KOBİ’lere destek tartışılıyor. Ülkemizde bu model için ilk örnekler diğer iki finansa erişim projemiz ile birlikte bu projemiz, diyebiliriz.
Değerlendirme süreci ne kadar sürüyor.
Çağrı sürecinde, projelerin sunumundan önceliklendirilerek kamuoyuna duyurulmasına kadar geçen süre yaklaşık olarak 6 aydır. Bu süreler, KOBİ’lerin bireysel başvurularının avrupa birliği tarafından kabul edilmesi halinde daha kısa olmasını öngörüyoruz.
Büyüyen anadolu’ya kredi kolaylıkları projesi
KOBİ’lerin finansmana erişimini amaçlayan büyüyen anadolu’ya kredi kolaylıkları BAKK projesi, AYB’nin kredi desteği ve aracı yerli bankaların işbirliğiyle uygulanıyor. Projede 2011’den bu yana 43 ilde yaklaşık 10 bin mikro işletme ve KOBİ’ye 650 milyon euro kredi kolaylığı sağlandı.
Projenin sonunda toplamda 1 milyar eurodan fazla kredi hacminin yaratılması hedefleniyor. Yani 350 milyon eurodan 1.2 milyar TL fazla ilave hacim yaratılacak. Mikro işletmelere KGF garanti sağlarken, KOBİ’ler için de aracı bankalara ayrılan 40,5 milyon euro garanti ile KOBİ’lerin işletme ve yatırım sermayesi ihtiyaçları için kredilere teminat sağlanıyor. 8-22 ay arasında vade artırımı, TL kredilerde yüzde 1 ila yüzde 4 arasında faiz indirimi ve euro kredilerde yüzde 2’ye varan faiz indirimi sağlandı.
KGF kefalet ücreti yüzde 0,5’e indirildi. Kolaylıklardan 10 kişiden az çalışanı ve yıllık 2 milyon eurodan az cirosu olan mikro işletmeler ile 250 kişiden az çalışanı, yıllık 50 milyon eurodan az cirosu veya toplam varlığı 43 milyon euro altında olan KOBİ’ler yararlanıyor. Samsun’da liman giresun’da fındık, hatay’da mobilya destekleniyor
Samsun’da liman kenti olması dolayısıyla 45 milyon euroluk yatırımla kurulan lojistik merkez projesine destek veriliyor. Giresun fındığıyla öne çıkan bir şehir. Giresun’da lisanslı fındık deposu ve stok borsası kurulması destekleniyor. Hatay el yapımı mobilyada kendini ispatlamış bir yer. Burada mobilyacılığı geliştirme projesi destekleniyor. “Erzurum, erzincan ve kars kış turizmi koridoru” projesinde 8.8 milyon euro yatırımla türkiye’de turizmin 12 aya yayılması hedefleniyor. Adıyaman’da nemrut dağı komagene merkezli turtistik destinasyonlarda fiziki altyapı iyileştirme çalışmaları yürütülecek. Ardahan’da yalnızçam uğurludağ’da telesiyej tesisinin kurulacak. Mardin’de tarihi 1. cadde üzerinde sokak iyileştirmesi, bina cephe yenileştirme faaliyetleri yapılacak. Rize, siirt tillo ve şanlıurfa’da da turizm sektörünü geliştirmeyi amaçlayan projeler olacak.