KOBİ dışı firmalara da kredi imkanı.

Kredi Garanti Fonu KGF genel müdürü ismet gergerli, “KOBİ dışında da belli bir limite kadar doğrudan teminat mektubumuzun eximbank’a verilmesi yöntemiyle kredi imkanı sağlayacağız.” dedi.
İstanbul tekstil ve konfeksiyon ihracatçı birlikleri İTKİB çatısı altında toplanan hazır giyim, tekstil deri ve halı ihracatçıları, finansman ihtiyacına çözüm yollarını konuşmak üzere türk eximbank genel müdürü adnan yıldırım ve KGF genel müdürü gergerli ile bir araya geldi.
Toplantıda konuşan KGF genel müdürü gergerli, reel sektör ile finans sektörünün türkiye’nin büyümesi için el ele verilmesi gerektiğini belirterek, KGF’nin bu noktada devreye girdiğini kaydetti.
Asıl amaçlarının türkiye’nin daha çok üretmesi, istihdam sağlaması ve ürettiğini satması olduğunu ifade eden gergerli, şunları kaydetti.
“KGF sadece KOBİ’lere destek vermek için yola çıkmış. Bugün geldiğimiz noktada sadece KOBİ’lere değil, KOBİ dışı dediğimiz daha büyük ölçekli işletmelerin de sistemden yararlanması gerektiğine inanan bir yapıya dönüşüyor. KOBİ dışı işletmelerin sistem için önemini daha yeni yeni konuşmaya başladık.
İhracatçı firmaların sadece yüzde 11’i KOBİ geriye kalan yüzde 89’u KOBİ dışı. Dolayısıyla sadece KOBİ’lere odaklanarak ihracatı ve döviz kazandırıcı faaliyetleri finanse etmemiz mümkün değil.
Sadece KOBİ değil, KOBİ dışı işletmelerin de bu sistemde daha fazla aktif olması gerektiğine inanıyoruz ve onlara destek vermek istiyoruz.”
“Limitlerde revizyon olacak”
Gergerli, hem reel sektörü hem de finans sektörüne regüle eden bu alanda vitamin görevi gören bir fonksiyonlarının olduğunu aktardı. Kendilerinin internet sayfasından her türlü başvurunun yapılabildiğini dile getiren gergerli, sözlerine şöyle devam etti:
“Bize doğrudan gelinebilmesi için KOBİ olması gerekiyor.1,5 milyon dolara kadar olanlara sadece doğrudan teminat mektubu veriyoruz. Bunun dışındaki taleplerin de mutlaka banka vasıtasıyla eximbank’a gitmesi gerekiyor. KOBİ’lerde 3 milyon dolara kadar, daha büyük işletmelere de 20 milyon dolara kadar eximbank kredilerini bizim vasıtamızla kullanma imkanımız var. Her işlem için işletme, yatırım kredilerinde de kefil oluyoruz. Yeni yasal düzenlemeyle bizim limitlerimiz 250 milyar liraya kadar artıyor.
Yasa çıktı, Bakanlar kurulu kararı çerçeveyi düzenleyecek. O çerçeve ile birlikte bu limitlerde de revizyon olacak. Bir müjde KOBİ dışında da belli bir limite kadar doğrudan teminat mektubumuzun eximbank’a verilmesi yöntemiyle kredi imkanı sağlayacağız. Mevcutta 1,5 milyon dolara kadar banka olmaksızın doğrudan mektup veriyoruz eximbank’a bu yöntemin KOBİ dışı için de yeni düzenlemeyle devreye almayı planlıyoruz. Hazinemiz’le de görüştük limit henüz belli değil.”