KKB veritabanı kayıtları.

KKB veritabanında yer alan kayıtlar söz konusu kayıt tamamıyla hatalı olmadığı sürece silinmezler. Kaydın yanlış bir bilgiyi içermesi durumunda ise doğru bilgiyle güncellenirler. Normal şartlar altında hatalı kaydı bankanın kendiliğinden tespit etmesi durumunda, düzeltme bir sonraki ayın ilk beş günü içinde yapılır. Hakkındaki KKB kaydının hatalı olduğunu başka bir kurumdan yaptığı başvuru sırasında tüketicinin kendisinin tespit etmesi durumunda, kaydın hatalı olduğunu yazılı olarak hatalı kaydı hangi bankanın yaptığını biliyorsa ilgili bankaya, bilmiyorsa başvuru yaptığı bankaya iletmesi gereklidir. Başvuru yapılan banka bu talebi KKB’ye iletecektir, KKB’de kaydı yaratan bankaya ulaşacaktır. Şu an için hatalı kayıtlar ile ilgili olarak tüketicilerin KKB’ye şahsen başvurması mümkün değildir.
Hatalı kaydın hangi kurum tarafından yaratıldığını bir kere tespit ettikten ve kurum ile kaydın hatalı olduğuna dair mütabakata varıldıktan sonra, kaydı düzeltecek banka KKB tarafından sunulan mides’i müşteri itirazları değerlendirme servisini kullanarak iki saat içerisinde düzelttirebilirler. Yukarıda örneklerle verdiğimiz bu kredi ve kredi kartı risk ve performans bilgilerinin hangi bankaya ait olduğu detayı, bankaların müşterlerinin portföylerini diğer bankalara kaptırma endişesi nedeniyle paylaşılmaz.
Daha önce hakkında gelişmeleri buradan sizinle paylaşmış olduğumuzu sicil affı kapsamına KKB kayıtları girmemektedir. Sicil affından yararlanmış olmanız durumunda, hakkınızdaki merkez bankası kayıtları silinecektir, Ancak bu durum bundan sonra yapacağınız başvurularınız olumlu değerlendirecek anlamına gelmemektedir. Hakkınızda Merkez Bankası kaydı olup olmadığını öğrenebilmeniz için Merkez Bankası’na şahsen başvurmanız gerekiyor. Bunun için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdiğimiz makalemize buradan ulaşabilirsiniz.