KKB kayıtları bireysel kullanıcılar.

5 Kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim.
Merkez bankası bünyesinde tutulan veritabanındaki kayıtların T.C Merkez Bankası’nın kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları kapsamına girmesinden dolayı, gerçek ve tüzel kişiler kendilerine ait bilgileri talep edebilirler. Nasıl başvuru yapılacağıyla ilgili buraya tıklayın.
KKB ise kendi kayıtlarını bireysel kullanıcılara açmamaktadır. Tüketicilerin bu veritabanındaki kendilerine ait bilgilere bir üye kuruluş, yani başvurusu yapacakları banka aracılığıyla ulaşabilmektedir. Bu bilgiyi edinmek için kredi başvurusunda bulunmuş olduğunuz bankanın, KKB’nin müşteri itirazları değerlendirme sistemi aracılığı ile bu talebinizi KKB’ye iletmesi şarttır. KKB’nin konuyla ilgili detaylı yazısını okumak için buraya tıklayın.
6 Benim hiçbir bankaya borç’um yok. hiç gecikmeye veya takibe düşmedim. Kaydım kesinlikle hatalı. ne yapmalıyım.
Hatalı kayıt sebepleri çok geniş olmakla beraber geçmişe göre çok daha az rastlanmaktadır. Bu nadir rastlanan durumla ilgili olarak yapılması gerekenlere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.
7 Hangi durumlarda kayıtlarda düzeltme yapılır. Düzeltme yapılması için ne yapmalıyım.
Merkez Bankası kayıtlarında olsun, KKB kayıtlarında olsun bir kişiye ait kaydın mevcut durumu yansıtmaması durumunda, kaydı yaratan banka aracılığı ile kayıtların güncel durumu yansıtacak şekilde güncellemesi için talep yapılabilir. Bunun için kaydı yaratan bankaya yazılı olarak başvurmak gerekmektedir.