KKB kaydı ve findeks kredi notu.

Arasıra birileri mutlaka “kredi çekeceğim benim için kefil olur musun” diye karşınıza çıkar. Kişiyle olan samimyetinize bağlı olarak bu teklife nasıl olumsuz yanıt vereceğinizi düşünür durursunuz. Günümüzde bankadan ek kefalet gelmesi demek, kişinin ya gelir durumunun istediği borç tutarı için yetersiz olduğu ya da kredi kredi kartı geri ödeme performansında bankanın borcunu ekstra bir güvenceye almak isteyecek kadar aksaklıklar olduğu anlamına gelir. Kefil olduğunuz borcun ödenmemesi durumunda alacaklı size gidecektir. Siz borcu ödeseniz bile kefalet nedeniyle KKB kaydınız etkilenecektir. Sizden kendisi için kefil olmanızı isteyen biri için borcun ödenmemesi durumunda ödeme sorumluluğunun altına girmekle kalmıyorsunuz, bankalar nezdinde kredi itibarınızı da bu kişinin performansına bağlıyorsunuz.
Sırf bu nedenle sizden bu talepte bulunan kişiden findeks kredi notu’nu alarak sizinle paylaşmasını istemelisiniz.
Bir de kendisi için sizin adınıza kredi çekmenizi isteyenler vardır ki böyle bir teklifi kabul etmeniz için gerçekten çok iyi bir sebebiniz olmalı. Ama bu başka bir yazı konusu olur. Çek senet alırken
hayatın akışı içinde bir şekilde çek veya senetle işiniz olabiliyor, hele bir de kendi işinizi yapıyorsanız, özellikle karşılıksız çekte hapis cezası uygulamasına son verilmesi nedeniyle bu tür ödeme araçlarında tahsilat sıkıntısı çok fazla yaşanmaya başladı. İlk defa borç alacak ilişkisi kuracağınız kişilerden özellikle de alacaklı taraf siz olacaksınız, findeks risk raporu ve çek raporu’nu paylaşmasını talep etmekten çekinmeyin.
Ortak iş kurarken
her beyaz yakalı bir gün kendi işinin patronu olmayı hayal eder. Ticaretle uğraşmak ticaret erbabları için bile zor bir zannaat. Çeşitli nedenlerle teşebbüsünüzü bir ortakla açmak durumundaysanız, tıpkı yukarda verdiğimiz evlilik örneğinde olduğu gibi tamamen benzer sebeplerle ortaklığın taraflarının findeks risk raporu bilgilerini karşılıklı olarak paylaşmaları, bu konuda ortaklardan birinin olumsuz performansı finansal planlarınızı çok şiddetli etkileyebilir. İşte buna hazır olmak için bile bu bilgilerin müstakbel ortakların arasında paylaşılması gerekir.