KKB Bankalar ve kredi veren kuruluşlar.

Tahmin edebileceğiniz gibi kredi vererek gelir elde eden her kurum, verdiği kredinin geri dönmesini ister. Başka bir kurumun kredi borç nedeniyle sorun yaşadığı müşterilerin kredi başvurularını onaylayarak kredi ödemesinde sorun yaşayan birini kendi kredi portföyüne transfer etmek istemez. Bu kurumların hepsi kar amacı güden şirketler olup, kredi verdikleri kişilerden de kar etmeyi amaçlamaktadır. Kişileri borç batağından kurtarmak gibi bir sosyal sorumlulukları yoktur.
Bu sebeple kredi başvurusu yapmadan asgari bir ay öncesinden, gecikme durumunuzun ortadan kalkmış olması gerekir. Başvuru yaptığınız kurumla veya başka bir kredi veren kuruluşla geri ödemelerde gecikme yaşıyorsanız, gecikme durumu devam ederken başvuru yapmanız durumunda başvurunuzun olumlu cevaplanma ihtimali olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.
KKB, bankaların ve kredi veren kuruluşların borç alacak içerisinde bulundukları tüketicilerin verilerinin saklandığı en tarihsel ve kapsamlı bilgiye sahip veritabanıdır. Bankalarında beraber iş yapmayı düşündükleri adaylar ile çalşmaya başlamadan önce adayların önceden benzer kurumlar ile girdiği ilişkiler hakkında referans sorması çok normal.
Tüketicilere düşen görev
Bankacılık sektöründe birçok diğer banka tarafından izlenen ve yakından takip edilerek örneklenen garanti bankası, kredi ve kredi kartı başvurularını değerlendirirken temkinli olmayı asla elden bırakmayacak. Garanti Bankası bu alanda riske girerek bir getiri elde edemeyeceğini düşünüyorsa, onun çizdiği rotadan farklı bir istikamette ilerleyecek bir banka çıkacağını da düşünmüyoruz. Devlet bankaları da bu bilinmeyen sularda tek başlarına dolaşmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle bankalar ile borç transferi amaçlı kredi/kredi kartı başvurusunda bulunmak isteyecek tüketicilerin, yukarıda bahsetmiş olduğumuz başvuru yapmadan önce yerine getirilmesi gereken asgari şartları biliyor olması gerekiyor.