Kişiselleştirilmiş istanbulkart nedir.

2007 yılından bu yana dolaşımda 35 milyondan fazla istanbulkart olunca, bu kartların hangisinin kimde olduğu kısmı biraz karışık bir durum alıyor. Kartı ile alan ile aktif olarak kullanan kişinin aynı olduğu durumlarda çok nadir rastlanıyor. İndirimli veya ücretsiz ulaşım kartlarının şahsa kayıtlı olduğu halde başkaları tarafında kullanıldığı bir ortamdan bahsediyoruz.
Öte yandan istanbulkart’ı çıkaran belbim a.ş lisanslı bir elektronik para kuruluşu. Mali suçları araştırma kurulu MASAK tarafından yayınlanmış olan 5 sıra numaralı mali suçları araştırma kurulu genel tebliği’nin ön ödemeli kartlara ilişkin işlemler başlığı altında yer alan düzenlemeler çerçevesinde işlem yapılabiliyor ve aşağıdaki düzenlemelere tabiler.
Aynı yıl içinde nakit çekim tutarı üçyüz TL’yi aşmaz.
Toplam yüklü para tutarı yediyüzelli TL’yi aşamaz.
Toplam yükleme limiti bir ay içinde yediyüzelli TL’yi ve her halükarda bakiyesi yediyüzelli TL’yi aşamaz.
Yukarıdaki işlemler çerçevesinde istanbulkart’ınızı kullanabilmeniz için kartı kişiselleştirmeniz gerekiyor. İstanbulkart websitesine üyelik kayıt işlemleri nasıl yapılır.
Bunun için öncelikle bir istanbulkart’ınız olmalı. Daha sonra belbim tarafından hazırlanan istanbulkart websitesinde sağ üst köşede yer alan online işlemler bireysel’i seçtikten sonra karşınıza çıkan ekranda kayıt ol seçeneğini tercih etmeniz ve karşınıza çıkan formda yer alan isim soyisim tc kimlik no, cep telefonu e-posta doğum tarihi bilgileri girip bir şifre belirlemeniz gerekiyor.
İstanbulkart kayıt işlemi nasıl yapılır.
Kaydı bir kere yaptıktan sonra sol üst köşede yer alan istanbulkartlarım sekmesine girip kartın ön yüzünde yer alan kart alias istanbulkartlıların istanbul görsellerinin yer aldığı ön yüzünde yazan 6370 ile başlayan 16 haneli kart numarası veya arka yüzünde yer alan kart seri no yu iki kere girip karta bir isim vermeniz yeterli. İstanbulkart aktivasyon işlemi nasıl yapılır.