Kentsel dönüşüme düşük faizli kredi desteği.

KENTSEL DÖNÜŞÜM FİNANSMAN MODELİ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK!

İki bakanlığın ortak çalışması olarak yürürlüğe girecek olan Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli, gündeme bomba gibi düştü. Söz konusu model kapsamında başta İstanbul olmak üzere birçok farklı ilde kentsel dönüşümün hızla gerçekleştirilebilmesinin hedeflendiği öğrenildi. Kentsel dönüşüm kapsamına alınacak olan konutlar için model kapsamında 3 ayrı yaklaşım getirildi.

Birinci model kapsamında konut üretici ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre uygun sayılabilecek koşullarda kredi hizmeti verilecek. Bu model ile birlikte konut sahipleri hak kaybına uğramayacak ve örnekler korunarak kentse dönüşüm gerçekleştirilmiş olacak. İkinci model kapsamında ada bazlı kentsel dönüşüm adına konut üreticileri teşvik edilecek. Teşvik dahilinde konut üreticilerine düşük faizli kredi desteği verilecek. Her iki yaklaşımda da KGF destekleri devrede olacak. Böylelikle hem konut üreticisi hem de bağımsız bölüm malikleri kredi hizmetlerine daha kolay bir şekilde erişebilecek.

DETAYLAR BELLİ OLDU!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, yeni finansman modelini müjdeledi. Kentsel dönüşüme dahil olmak isteyen her İstanbullunun en az 1 milyon TL olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz yüzde 0,69 faiz karşılığında kredi kullanabileceğini belirtti.