Katılım bankaları da exim kredisi verecek.

Türkiye ihracat kredi bankası türk eximbank genel müdürü hayrettin kaplan, faizsiz kredi kullanmak isteyen ihracatçı firmalar için katılım bankaları aracılığıyla, islam kalkınma bankası ve körfez bankalarından kaynak sağlayabilmek için bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu’ndan BDDK onay aldıklarını belirterek, işletmelere mayıs ayı itibarıyla islami finans kuruluşları aracılığıyla kaynak sağlayacaklarını söyledi.
Türk eximbank genel müdürü kaplan, kurum olarak ihracatçılara çok ucuz maliyetli kredi kullandırarak destek sağladıklarını ifade ederek, eximbank’ın “ihracatçıların bankası” olduğunu belirtti.
Faizsiz kredi desteği için hem firmalardan hem de katılım bankalarından talep aldıklarını dile getiren kaplan, şöyle konuştu:
“İhracatçılarımıza banklarının mektubunu alarak kredi kullandırıyorduk ancak diğer bankalar da doğrudan limit yani bankalar üzerinden ihracatçıya exim kredileri veriliyordu. Katılım bankaları bunun dışında kalmıştı ama tabi bu da doğru birşey değil. Katılım bankaları da bu hizmeti vererek, ihracatçılarımıza daha çok ulaşabilme imkanı imkanı sağlamamız gerekiyordu. Bu konuda katılım bankaları birliğiyle çalıştık.
Bu çalışma bir yıllık zamanımını aldı. Katılım bankalarına, faizsiz bankacılık oldukları için bizim sistem kapsamında limit vermiyorduk ancak BDDK’dan faaliyet izni aldık. Yaptığımız çalışmanın ardından katılım bankalarına da, çalışma prensiplerine uygun yurt dışından kaynak sağlayarak, ihracatçılarmıza exim kredisi vermesinin yolunu açtık.
Yurt dışında faizsiz çalışan körfez bankalarından ve islam kalkınma bankası’ndan bulduğumuz kaynakları biz, katılım bankalarına aktararak, aynı prensipler çerçevesinde katılım bankalarını da ihracatçılarımıza doğrudan ihracat kredisi verme imkanına kavuşturduk.”
Katılım bankalarına da mayıs ayından itibaren eximbank limiti sunacaklarını belirten kaplan, “ihracatçılar da bu kapsamda eximbank kredilerinden faydalanmış olacak. Önümüzdeki ay bu tür bankalara artık limit tahsis edebileceğiz” dedi.
Kaplan, katılım bankalarından sağlanacak destekle eximbank’ın kredi desteğinin de artacağına dikkati çekerek, “Verdiğimiz limit çerçevesinde katılım bankalarının da doğrudan bizim kaynaklarımız vasıtasıyla ihracatçıya belli bir kredi kullandırım hacmine ulaşacaklarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.