Kart yenileme ücreti.

Kart ücretlerinden söz açılmışken birçok tüketicinin gözünden kaçan bir kredi kartı ücreti uygulamasından bahsetmek istiyoruz Bu ücreti uygulayan fazla banka yok, ancak bir banka ve bu bankanın söz konusu ücreti nasıl uyguladığı dikkat çekiyor. Söz konusu güzide bankamız kayıp çalıntı veya başka banka ATM’sine sıkışma nedeniyle kapatılıp yenisi basılan kredi kartları için müşterilerin ekstrelerine kredi kartının tipine göre 6 ila 10 lira arasında bir ücret yansıtıyor. Müşteri memnuniyeti açısından bu bir sorun teşkil ediyor çünkü ücretinden bahsetmiyorlar. Uygulama ile ilgili son bir detay, son zamanlarda kredi kartlarını müşterilerine ulaştırmada sorun yaşayan bu banka çoğunlukla müşterilerine yeni kartı ulaştırmadan önce kart yenileme ücretinin yer aldığı ekstreyi ulaştırıyor.
Kredi kartı kayıp çalıntı sigortası
Ödeme aracı olarak kullanılan kredi kartları, sigorta ile sürekli yakın temas halindedir. Ülkemizde sigorta, tüketicinin bu konuda bir bilinci oluşmadan çok önce kredi kartı hizmetlerine dahil olmuştu. Kayıp/çalıntı olması durumunda yapılması gerekenler başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz üzere, kartlar ile yapılabilecek harcamalarda kayıp çalıntı bildiriminden 24 saat geriye giden teminatlar söz konusudur. Ancak bankalar, kart mülkiyeti konusunda kredi kartı müşterilerinin özensiz davranmasına yol açabileceği veya bu konuda çok sayıda risk gerçekleşmesi durumunda sigorta maliyetlerinin yükseltilebeceği nedeniyle böyle bir teminatın bilinmesini istemezler.
Kayıp çalıntı kredi kartlarında tüketicilerin sorumluluğu ile yapılan yasal düzenleme hakkında sizinle paylaştığımız makalemiz de görebileceğiniz gibi, kart sahibinin kayıp çalıntı bildirimi yaptıktan önce 24 saat içerisinde hukuka aykırı kullanımlardan doğan sorumluluğu, 150 lira ile sınırlıdır. Bankalar ağır ihmalin bulunması durumunda hukuka aykırı kullanımdan kaynaklanan tutarın tamamını kart sahibinden talep edebilirler, bu durumda hakkınızı konuya vakıf bir avukat ile mahkemede aramanız gerekecektir. Birçok bankanın kredi dış arama yaptırarak kredi kartı müşterilerine satmaya çalıştıkları kapkaç sigortasının çok da gerekli olan bir ürün olmadığını söylemek mümkün.
Kredi kartı işsizlik sigortası
Kredi kartı işsiz sigortası’nı kredi kartı borç bakiyesinin tamamını son ödeme tarihinde yatırmayan bordrolu olaran çalışan tüketicilere hitap eden bir ürün olarak görüyoruz. Sigortanın devreye girebilmesi için gereken prim ve ödemelerle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Ancak her kredi kartı işsizlik sigortasını da önermiyoruz. Bazı şirketler tarafından yapılan sigortalarda, riskin gerçekleşmesi için gereken şartlar oluştuğunda, müşterinin ilgili kredi kartı taksitlerinin asgari tutarları ödeniyor.
Bu yüzden kredi kartı işsizlik sigortası konusunda bir şirkete karar vermeden önce gerekli şartlar hakkında mutlaka detaylı ve yazılı bilgi edinmek gerekir.