Kara liste idari ve kanuni takip.

8 Tüm borçları ödedim, hakkımda idari takip de yok. Kara listeden çıkmış mıyımdır.? Neden hala kredi alamıyorum.
Bu konuyla ilgili yasal bir düzenleme bulunmamakta ve dönem dönem bankaların kredi politikalarına göre değişiklik göstermekle beraber, geri ödemesi tamamlanmış ve hakkında takip süreci sona ermiş kayıtlar takip süreci sona erdikten 5 sene sonra silinir. Geri ödemesi hiç gerçekleşmemiş takiplerde borçlar hukuku devreye girer ve 10 senelik bir zaman aşımı söz konusu olur. Ancak 5 sene sonradan kara listeden çıkmış olmanız, Bankaların size yeni başvurularınızda kredi açacağı anlamına gelmemektedir. Banka kredi politikaları çerçevesinde kendi kayıtlarını kullanarak kredi verip vermeme hakkına sahiptir.
9 Kara liste kaydımı sildirebilir miyim?
Yanlış bir kayıt söz konusu değilse kayıtların silinmesi mümkün değildir.
10 Kaç yıl kara listede kalacağım?
Gecikmelerde kayıtlar 12 ay geriye gitmektedir. Takibe düşmüş, daha sonra geri ödemesi tamamlanıp takip statüsü düzelmiş kayıtlarsa ise 5 senelik bir süre söz konusudur. Geri ödemesi tamamlanmamış kayıtlarda ise zaman aşımı 10 senedir.
11 Geçmişte hakkımda idari / kanuni takip başlatılmıştı, ama borç faizi ile birlikte geri ödedim. Şimdi kredi alabilmek için ne yapmalıyım.
Öncelikle bankalarla borç ilişkisi yerine mevduat ilişkisi kurmanız, çalıştığınız şube ve çalışanlarla bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. Söz konusu bankanın kredi dışı ürünlerini otomatik ödeme yatırım fonu mevduat vb. Yoğun olarak kullanmaya özen gösterin. Üç ila altı ay arası, böyle bir ilişki kurduktan sonra geçmişteki takip kayıtlarınızla ilgili durumun sona erdiğini gösteren belgelerle başvurunuzu şubemizden şahsen yapın.