Kapanış seansı uygulaması nedir.

2 mart 2012 tarihinden itibaren iMKB’de ikinci seansın son bölümünde kapanış seansı uygulamasına geçiliyor. Uygulama kapsamında kapanıştan önce son 10 dakika içinde bütün işlemler duracak, emirler toplanacak ve bu emirlerin en çok eşleştiği fiyat kapanış fiyatı olarak ilan edilerek son işlemler gerçekleştirilecek.
Kapanış seansı, normal seans sürecinden kalan kotasyon hariç tüm emirlerin aktarılması suretiyle, belirlenmiş zaman dilimi boyunca yeni emirlerin herhangi bir eşleme yapılmaksızın sisteme kabul edildiği ve bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinin kapanış seansı fiyatı hesaplanarak, tüm işlemlerin bu fiyat seviyesinden gerçekleştirildiği tek fiyat yöntemiyle çalışan özel bir seans uygulaması olacak. Varant ve Borsa yatırım fonları ile temerrüt, rüçhan hakkı kuponu işlem sıraları kapanış seansına dahil değil. Sürekli müzayede bölümü, saat 17:17’de sona erecek. Sistemde işlem görmeden bekleyen pasif emirlerin kapanış seansında yer almalarının sağlanması amacıyla emir aktarımın yapıldığı ve kapanış aktarım süreci boyunca emir girişi mümkün olmayacak, bekleyen emirler değiştirilmeyecek, bölünemeyecek, iptal edilemeyecek.
bekleyen pasif emirlere ilaveten, kapanış seansında fiyat belirlemeye yönelik olarak yeni alış ve satış emirlerinin sisteme iletileceği aşamadır. Bu aşama süresince emirler eşleştirilmez. Bu 4 dakika boyunca emir toplanacak, iletilmiş olan emirler değiştirilebilecek, bölünecek yada iptal edilecek. Limit fiyatlı emir açığa satış ve kafe kapanış fiyatlı emir girişine izin verilecek, KIE kalanı iptal et emir OLFE özel limit fiyatlı emir, OLDE özel limit değerli emirler ve özel emir yapılamayacak.
Kapanış fiyatı belirleme ve kapanış seansı işlemleri aşaması bu aşamada kapanış seansında emir toparlanmış olan işlem sıralarında kapanış fiyatı belirlenecek ve sonrasında belirlenen kapanış fiyatından işlemler gerçekleştirilecek. Yeni emir girişi yapılamayacağı gibi, bekleyen emirler değiştirilmeyecek, bölünmeyecek. Yeni emir girişi yapılamayacağı gibi, bekleyen emirler değiştirilmeyecek, bölünmeyecek, iptal edilmeyecek. Kapanış fiyatından işlemler aşaması kapanış seansında belirlenmiş olan fiyat ile sınırlı olarak sisteme emirler girilebilecek. 2 dakika sürecek bu aşamada, sadece kapanış seansında işlem görmüş olan kıymetler emir girebilecek. Sisteme girilebilecek yeni alış ve satış emirleri sadece belirlenmiş kapanış fiyatından olabilecek. Girilen emirler bölünemeyecek. Bekleyen pasif emirler ise iptal edilebilecek ve fiyatları kapanış seansı fiyatına değerlendirilebilecek.
ikinci seansın yeni akışı.