Kanada 6 milyar dolarlık konut fonunu açıkladı.

Kanada başbakanı justin tredua devam eden konut satın alınabilirliği krizini ele almak amacıyla 6 milyar dolar değerinde yeni bir kanada konut altyapı fonu’nun başlatıldığını duyurdu. Bu girişim ülke genelinde konut inşaası ve yenilenmesini hızlandırmayı amaçlıyor. Kanada’daki konut krizi mevcut konut arzını önemli ölçüde aşan göçmen nüfusundaki keskin artışla daha da kötüleşti ve bu da fiyatların ve kira maliyetlerinin yükselmesine neden oldu. Yüksek enflasyon ve 22 yılın zirvesindeki faiz oranlarıyla birleşen ipotek masrafları da artarak konut piyasası üzerinde ek bir baskı oluşturdu.
Trudeau yönetimi konut arzını arttırma konusunda yavaş davrandığı gerekçesiyle muhalefet partilerinin eleştrilerine maruz kalmış ve durum başbakan’ın onaylama oranının düşmesine neden olmuştur.
Fon hükümetin konut inşaasını teşvik etmek için önerdiği bir dizi önlemin bir parçası ve 16 nisan’da açıklanacak bütçeye dahil edilecek. Fonun yaklaşık 1 milyar dolarlık kısmı su ve sanitasyon sistemleri gibi temel altyapının oluşturulması için belediyelere yönlendirirken, kalan 5 milyar dolar’lık kısım ise orta sınıfa yönelik konut inşası için illere ve bölgelere tahsis edilecek.
Başbakan trudeau daha fazla uygun fiyatlı konuta ve destekleyici ve altyapıya duyulan ihtiyacı vurgulayarak şunları söyledi: “Daha fazla uygun fiyatlı konuta ve bu konutların inşasına yardımcı olacak altyapıya ihtiyacımız var. Bu nedenle bütçe 2024’te daha fazla altyapı inşa ediyor, daha fazla ev inşa ediyor ve daha fazla kanadalının kendilerine ait bir ev bulmalarına yardımcı oluyoruz.
Maliye bakanı chrytia freeland önümüzdeki on yıl içinde 750.000 yeni konutun inşaasını kolaylaştıracak süreçleri kolaylaştırdığı bildirilen konut hızlandırma fonu’nun geçen yıl uygulamaya komasından bu yana kaydedilen ilerlemenin altını çizdi. Bu başarı ışığında hükümet fonu 400 milyon dolar daha yatırım yapmaya karar verdi.