Kamuda tasarruf dönemi.

Hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek, “önümüzdeki dönemde kamu maliyesine ilişkin birçok hususta adım atacağız. Pazartesi günü sayın cumhurbaşkanı yardımcımızla birlikte tasarruf verimlilik paketini açıklayacağız” dedi.
Bakan şimşek istanbul finans merkezi’ndeki Vakıfbank Genel Müdürlükte düzenlenen “Türkiye’nin ATM Merkezi TAM projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projenin hayata geçirilmesinin çok değerli olduğunu söyledi.
Gelecek dönemde kamu maliyesine ilişkin birçok hususta adım atacaklarını dile getiren şimşek, sözlerini şöyle düşündürdü:
“Pazartesi günü sayın cumhurbaşkanı yardımcımızla birlikte tasarruf verimlilik paketi açıklayacağız. Bu ilk, bu son olmayacak. Buna benzer harıl harıl yoğun bir şekilde yaptığımız çalışmalarla önümüzdeki dönemde bu dezenflasyon programını ve sürecini nasıl güçlendireceğiz ona yönelik çalışmalarımızı aralıksız devam ettireceğiz. Dolayısıyla program çalışıyor ve çalışmaya devam edecek.”
Bakan şimşek enflasyonla ilgili dün merkez bankasının çok geniş değerlendirmelerde bulunduğunu anımsatarak şu ifadeleri kullandı:
“Çok iyi iş çıkartıyorlar. Ekip çok güçlü. Şimdi altını çizmek istiyorum. Piyasada bu işi bilenlerin beklentisi önümüzdeki 12 ayda enflasyonu yüzde 35 civarında ineceği yönünde. Bu bizim öngörülerimizin biraz üzerinde. Fakat biz enflasyon düştükçe, aşağı yönlü ivme kazandıkça piyasa öngörüleriyle bizim hedeflerimiz arasındaki farkın kapanacağına inanıyoruz. Çünkü biz bu konuda kararlıyız. Türkiye’yi fiyat istikrarına kavuşturacağız”
“En büyük önceliğimiz hayat pahalılığı baskısını azaltmak”
Bakan şimşek fiyat istikrarının düşük tek haneli enflasyon anlamına geldiğine değinerek, bu sayede bütün vatandaşların şikayetine köklü bir çözüm sunulacağını söyledi.
Vatandaşın refahını kalıcı olarak artırmanın yolunun “enflsayonu kontrol altına almaktan” geçtiğini dile getiren şimşek, “Yoksa sürekli bu sarmalin içinde oluruz. O nedenle bizim en büyük önceliğimiz vatandaşımızın bu hayat pahalılığı baskısını azaltmaktır. En önemli hedefimiz az önce de söyledim, enflasyonu tek haneye düşürmektir. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Maliye politikasına ne tür tedbirler gerekiyorsa alacağız. diye konuştu.