Kamuda ATM’ler birleşti.

Kamunun 7 bankası birleşti, ortak ATM projesini hayata geçirdi. Vatandaşlar, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat katılım, Vakıf Katılım, Emlak Katılım ve PTT’deki ATM işlemlerini artık TAM isimli yeni ATM’lerden yapacaklar. Türkiye’nin ATM merkezi TAM platformu ile kamu bankaları vatandaşlara daha hızlı ve avantajlı hizmet sunabilecek. Bankacılık işlemleri tek noktadan para çekme yatırma bakiye sorgulama gibi işlemlerle sınırlı olmadan yapılabilecek. Ortak olarak çalışacak ATM’lerde masraf ve komisyon ücreti alınmayacak. Böylece Vatandaş bankacılık işlemleri için ekstra ücretten kurtulmuş olacak. Bir ATM’nin maliyetinin 20 bin euro olduğu ve yurtdışından ithal edildiği düşünüldüğünde projeyle yaklaşık 500 milyon dolar da devletin kasasında kalmış olacak. 2023’te uygulamaya alınan TAM projesi, bugün itibarıyla 5 bin 200 ATM ile türkiye’nin 81 ilinde hizmet veriyor. Yakın zamanda 19 bin TAM ATM’si vatandaşın hizmetine sunulmuş olacak. %36’sı kamuda
Dün TAM projesinin lansmanı hazine ve maliye bakanı şimşek’in katılımıyla yapıldı.
Türkiye bankalar birliği başkanı ve ziraat bankası genel müdürü alpaslan çakar, Tam ATM platformuna dahil olan bankaların sahip oldukları ATM’lerin ülkedeki toplam ATM sayısının yüzde 36’sını türkiye’deki toplam ATM’lerde yapılan işlemlerin ise yüzde 40’ını oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bu projeyle bankalarımız optimum sayıda ATM tahsisiyle satın alma ve operasyonel maliyetlerini azaltacak, daha etkin market yönetimi yapabilecek. Finansal erişimi kolaylaştırarak müşteri memnuniyeti sağlayacaklar. TAM ATM Eğitim platformuna dahil olan banka müşterileri herhangi bir ücret masraf ve herhangi bir şey ödemeyecekler. ATM’nin yazılımı monitoring izleme gibi işbirliğinin önümüzdeki dönemde daha da yayılarak bütüncül bir eğitmen platformu haline gelmesini bekliyoruz. Bugün 7 bankayla hayata geçirdiğimiz bu platformun yayılarak daha farklı bankaların da sisteme katılacağını öngörüyoruz. Bu konuda birkaç bankanın da talepleri vardı.
Tasarruf olacak Kamu bankalarının proje için kurduğu bileşim a.ş’nin genel müdürü murat hakseven proje sayesinde merkezi ve saha operasyonlarının teknoloji altyapı konularında ciddi tasarruflar sağlanacağını kaydetti. Hakseven “Ortak ATM yazılımıyla yönetilen müşterilerin para çekme para yatırma ve bakiye sorma gibi temel fonksiyonlarla sınırlı kalmaksızın kendi bankasının işlem setiyle masrafsız ve komisyonsuz bir şekilde işlem yapabilmesine olanak sağlayan projesi hayata geçirmiştir” dedi.