Kamu bankalarından normalleşme süreci.

Kamu bankaları, normalleşme süresince geçiş ve sosyal hayatın canlanması içi “konut kredisi” “taşıt kredisi” “sosyal hayatı destek” ve “tatil destek” olmak üzere 4 yeni kredi paketini hayata geçiriyor.
Ziraat bankası, halkbank ve vakıfbank’tan yapılan ortak açıklamaya göre, kamu bankalarınca normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşların finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmesi amacıyla 4 yeni kredi paketi hayata geçiriliyor.
Birinci el sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunulacak.
Müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmış olup 3 büyük ilde istanbul ankara ve izmir krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırabilecek. Kredi kullanımında yüzda 10’dan başlayan, düşük öz kaynak peşinat oranı uygulanacak.
Bu kapsamda birinci el sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.
İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.
Taşıt kredi paketi
Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç motosiklet dahil veya ticari araç satın alacak bireysel kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.
İkinci el binek araç motosiklet dahil veya ticari araç satın alacak bireysel kurumsal müşterilere yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sağlanacak. azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli 2. el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin TL olacak. Kredi tutarı kasko değeri üzerinden öz kaynak yabancı kaynak üzerinden hesaplanacak olup 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek. Sıfır ve 2. el taşıt kredilerinde asgari öz kaynak ve azami vade yasal sınırlamaları uygulanacak.
Taşıt kredisi paketi için başvurular 5 haziran’dan itibaren şubelere yapılabilecek.
Sosyal hayatı destek paketi
Bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra yerli üretim yapan mobilya elektronik beyaz eşya, ev boya seramik kapı ve pencere sistemleri ev tekstil çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak. Asgari 3 bin TL, azami 30 bin TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0,55 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.