Kabinede gündem ekonomi ve tasarruf.

Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın başkanlığında toplanacak kabinenin 2024 yılı enflasyon raporu ve istihdam ihracat ve cari fazla yoluyla büyümeye yönelik uygulanan ekonomik politikanın çıktıları değerlendirilecek. Fahiş fiyatlarla ve enflasyonla mücadele kabine’nin öncelikli gündeminde yer alıyor. Stokçuluk fahiş fiyata ceza ve fırsatçılar da kabinenin önemli başlıkları arasında. Enflasyonu tek haneye indirme hedefi doğrultusunda atılan adımlar ele alınacak. Kamuda yapılan harcamaların azaltılması ve israfın önüne geçilmesi için alınacak ek tedbirler masaya yatırılacak. Öğretmen atamasının detayları Kabinenin bir diğer önemli ana gündem maddesi ise milli eğitim bakanı yusuf tekin’in geçtiğimiz günlerde duyurduğu atama sayısı ve takvimi olacak. Tekin, hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek ile birlikte kaç bin öğretmen ataması yapılacağını kararlaştıracak. Toplantı sonrası atama sayısını ve takvimini cumhurbaşkanı erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.
9’ncu yargı paketinin detayları Hükümetin önümüzdeki günlerde meclis’e göndermeye hazırladığı 9’uncu yargı paketi de kabinede ele alınacak. Hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek ve dışişleri bakanı hakan fidan’ın son günlerde gerçekleştirdiği ikili temaslar toplantıda geniş yer bulacak.
Gazze’deki son durum Kabine toplantısının gündeminde israil’in filisten’e yönelik soykırımı önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Gazze’deki son durum çatışmaların bölgeye yayılma riski gazze’ye yönelik tamamen durdurulması konusu da kabinede değerlendirilecek.
Kararlılık mesajı yurt içinde ve sınır ötesindeki terörler mücadele operasyonları kabine’nin öncelikli gündem maddelerinden ırak ve suriye’nin kuzeyine düzenlenen operasyonlar ile bölgedeki son durumun tehdit eden tüm unsur ve teröristlere yönelik yapılan mücadele değerlendirilecek. Deprem konutları hızla yükseliyor 2024 bitmeden 200 bin deprem konutun hak sahiplerine verilmesi için 7/24 esasına göre çalışıldığı vurgulanmıştı. Bu kapsamda bölgedeki çalışmalar ile ilgili çevre şehircilik ve iklim değişikliği bakanı mehmet özhaseki’nin kabine üyelerini bilgilendirmesi bekleniyor.