Joe Lewis ABD’deki içeriden öğrenenlerin ticareti davasında hüküm giyiyor.

İngiliz milyarder Joe lewis içeriden öğrenenlerin ticareti davasındaki rolü nedeniyle bugün bir ABD mahkemesinde mahkum edilecek. Yatırım firması tavistock group’un 87 yaşındaki kurucusu lewis aralarında iki özel pilotun da bulunduğu birkaç kişinin milyonlarca dolar yaşadışı kazanç elde etmesini sağlayan gizli hisse senedi tüyolarını paylaştığını itiraf etti. Savcılar Lewis’in yaşını sağlık sorunlarını ve ocak ayında sunucu kabul etmesini gerekçe göstererek daha hafif bir ceza verilmesini önerdiler. Federal yönergeler en fazla iki yıl hapis cezası önerse de nihai karar suçun ciddiyeti ve caydırıcılık ihtiyacı gibi faktörleri göz önünde bulunduracak olan ABD bölge yargısı jessica clarke’a ait. lewis bahamalar merkezli şirketi broad bay tarafından ödenecek 50 milyon dolar para cezasını içeren bir savunma anlaşmasını kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak lewis ayrıca ABD şirketlerindeki yönetim kurulu görevlerinden istifa edecek ve içeriden aldığı bilgilerin bir kısmını elde ettiği biyoteknoloji odaklı bir fon boxer capital’deki çoğunluk hissesinden vazgeçecek. Londra’daki totenham hotspur futbol takımının kontrolünü elinde bulunduran tavistock group’un kurucusu portföyündeki şirketlerle ilgili içeriden edindiği bilgileri arkadaşlarına kişisel asistanlarına ve tango halka açılmasında rol oynayan BCTG acquisition da dahil olmak üzere çeşitli şirketlerle ilgiliydi.
Lewis mahkemeye gönderdiği bir mektupta yaptıklarından pişmanlık duyduğunu ifade ederek bunları kibir ve yenilmezlik duygusuna bağladı. Lewis aralarında yatı aviva ve özel uçağının da bulnduğu mal varlığıyla güvence altına alınan 300 milyon dolarlık kefaleti ödedikten sonra iddianamesinden bu yana ABD’de kaldı.
Olaya karışan pilotlardan biri olan patrick o connor suçunu kabul etti ve mayıs ayında hüküm giymeyi bekliyor. Diğer pilot bryan waugh ise suçlamaları reddetti ve içeriden bilgi değil, sadece hisse senedi tavsiyeleri üzerine işlem yaptığını savundu.