Japonya’nın tesadüfi endeksi ekonomik yavaşlamaya işaret ediyor.

Japonya’nın ekonomik sağlık göstergesi olan tesadüfi endeks şubat ayında üst üste ikinci kez gerileyerek ekonomik ivmenin zayıfladığına işaret etti. Cuma günü hükümet tarafından açıklanan verilere göre endeks 1.2 puanlık düşüşle 110,’a geriledi. Bu gerileme hükümetin şubat 2019’dan bu yana üç yılı aşkın bir süredir ilk kez endekse ilişkin değerlendirmesini düşürmesine neden oldu. Ekonominin mevcut durumunu yansıtan tesadüfi gösterge endeksindeki düşüş ihracat ve fabrika üretimindeki azalmaya bağlandı. Bu durum özellikle toyota motor ve iştiraki daihatsu’yu etkileyen otomobil üretimindeki aksaklıkların etkisinin genişlediğine işaret ediyor. Şubat ayında fabrika üretimlerinde beklenmedik düşüşlere yol açan bu aksaklıklar söz konusu şirketlerin oynadığı önemli rol nedeniyle japonya’nın imalat sektörü üzerinde daha geniş etkiler yaratabilir.
Zayıf tüketici harcamaları japon ekonomisi için bir başka endişe kaynağıdır. Çünkü artan yaşam maliyetleri henüz enflasyonun üzerinde ücret artışı ile dengelenmemiştir. Bu durum bazı analistlerin Bu zorluklara rağmen, japonya 2023’ün dördüncü çeyreğinde resesyondan kıl payı kurtulmayı başardı ve revize edilen gayrisafi yurtiçi hasıla rakamları yıllık %0,4’lük bir büyüme oranına işaret ederek,
ilk tahmin olan %0,4’lük daralmadan geri döndü. Japonya merkez bankası başkanı kazuo ueda cuma günü asahi gazetesine verdiği bir mülakatta son ekonomik zayıflığın geçici olabileceğini öne sürdü. Ueda merkez bankasının ekonomide ılımlı bir toparlanma eğilimi olduğu yönündeki görüşünde bir değişiklik olmadığını belirtti.