Japonya’da enflasyon nedeniyle reel ücretler 23. ayda da geriledi.

Artan fiyatların ücret artışını geride bırakarak tüketicilerin satın alma gücünü zayıflatmaya devam etmesi nedeniyle japonya’da işçiler reel ücretlerde sürekli bir düşüş yaşıyor ve şubat ayında üst üste 23. ay düşüş kaydedildi. Çalışma bakanlığının son verilerine göre, enflasyona göre ayarlanan reel ücretlerdeki kalıcı düşüş, bir önceki yıla göre %1.3 oranında azaldı.
Reel ücretlerdeki kalıcı düşüş nominal ücretlerin şubat ayında yıllık bazda %1,8 oranında artarak bir önceki haziran ayından bu yana en hızlı yükselişi kaydetmesine rağmen gerçekleşti. Normal ya da temel maaşlar bir önceki yıla göre %2,2 oranında artarak ocak ayındaki revize edilmiş rakamın üzerinde gerçekleşti. Ancak ikramiyeleri de içeren özel ödemeler, ocak ayında revize edilen %12,4’lük artışın ardından yıllık bazda %5,5’lik önemli bir düşüş kaydetti.
Çalışma bakanlığı yetkilisi fiyat artışlara reel ücretleri aşağı çekerken nominal ücretlerdeki büyümenin nasıl gelişeceğini izleyeceğiz” dedi. Bu durum teşvik politikasının geleceğini değerlendiren japonya merkez bankası için çok önemli bir faktör reel ücretlerin hesaplanmasında kullanılan ve taze gıdayı içeren ancak kirayı içermeyen tüketici enflasyon oranı ocak ayındaki %2,5 seviyesinden %3,3’e yükseldi.
Japonya’da çalışan sayısı %1,3 artarak 50,236 milyona yükselirken genel çalışanlar %3,5 arttı ve yarı zamanlı çalışanlar %3,6 azaldı. Toplam nakit kazanç ortalama 282.265 yen olurken aylık ücretler 277.479 yen ve düzenli ödemeler 258,319 yen oldu. Fazla mesai ücreti %1,0 azalarak 19,160 yen oldu.
Reel ücretlerdeki bu düşüş eğilimi ülkenin en büyük sendika grubu olan rengo tarafından bildirildiği üzere japon firmalarının bu yıl %5,24 gibi önemli bir ücret artışını kabul ettiği bir dönemde gerçekleşiyor. Bu son 33 yılın en önemli artışını temsil etmektedir. Japonya merkez bankası geçtiğimiz ay sekiz aydır uyguladığı negatif faiz oranlarından uzaklaşarak büyümeyi artırmaya yönelik uzun süredir devam eden agresif parasal teşvik politikasından tarihi bir değişimin sinyalini verdi.