Japonya hizmet sektörü iyimserliği 33 yılın zirvesine ulaştı.

Japonya’nın hizmet sektöründeki iyimserlik turizmdeki patlama ve fiyat artışlarından kaynaklanan kar artışının etkisiyle bu ilk çeyrekteki son 33 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu olumlu hava, Japonya merkez bankası’nın BOJ yıl sonundan önce faiz artırımına gidebileceği yönündeki piyasa beklentilerini destekliyor.
Bu iyimser havaya rağmen, kısmen otomobil üretimindeki aksamalar nedeniyle büyük imalatçılar arasındaki hava son bir yılda ilk kez kötleşti. Bu zıtlık japonya’nın ekonomik toparlanmasının hassas yapısını vurgulamaktadır. BOJ bu faktörleri 25-26 nisan tarihlerinde gerçekleştireceği ve yeni çeyreklik büyüme ve enflasyon tahminlerini açıklayacağı bir sonraki toplantısında değerlendirecek.
BOJ’un nisan ayı tahminleri bir sonraki faiz artışının zamanlamasına ilişkin fikir verebileceği için merakla bekleniyor. Bu durum BOJ’un geçtiğimiz ay kapsamlı teşvik programını sona erdirme hamlesini takip ediyor. Toyota motor grubu fabrikalarındaki üretim sorunlarının güveni etkilemesi nedeniyle büyük imalatçılar için manşet duyarlılık endeksi aralık ayındaki +13 seviyesinden mart ayında +11’e geriledi. Bu endeks +10 değerini öngören medyan piyasa beklentileriyle eşleşti. Buna karşılık imalatçı olmayan büyük firmalar için duyarlılık endeksi üç ay önceki +32 seviyesinden mart ayında +34’e yükselerek art arda sekizinci çeyrekte de iyileşme kaydetti.
Bu rakam +33 olan piyasa tahminini biraz aştı ve japonya’nın ekonomik balonu sırasında ağustos 1991’den bu yana en yüksek değer oldu.
Bir Boj yetkilisi iyileşmenin perakendeciler emlak geliştiricileri inşaat firmaları ve ulaşım hizmetlerinde gözlendiğini bunun da gelen turizmdeki artış ve fiyat artışlarından kaynaklanan kar artışlarından kaynaklandığını açıkladı.
Olumlu görünüme rağmen şirketler küresel ekonomik belirsizlik ve sıkı iş piyasası nedeniyle artan işgücü maliyetlerinin etkisiyle önümüzdeki üç ay içinde koşulların kötüleşebileceği endişesini taşıyor.
Anket ayrıca büyük firmaların nisan ayında başlayacak mali yılda sermaye harcamalarını bir önceki yılki %11,5’lik artışın ardından %4,0 oranında artırmayı planladıklarını ortaya koydu.
İş piyasasındaki sıklığı ölçen bir endeks yaygın işgücü açığına işaret ederek daha yaygın ücret artışları olasılığını artırdı.