Japonya hizmet sektörü büyümesi mart ayında 7 ayın zirvesine ulaştı.

Japonya’da hizmet sektörü son dönemde yapılan bir iş anketine göre, özellikle gelen turizmden kaynaklanan talep artışının etkisiyle bu mart ayında son yedi ayın en hızlı büyümesini kaydetti. Hizmet sektöründeki genişleme japonya’nın ekonomik büyümesine önemli bir katkı sağlayarak, azalan küresel talepten etkilenen yavaş imalat sektörünü dengelemeye yardımcı oldu. Jibon bank hizmet satın alma yöneticileri endeksi PMI şubat ayındaki 52,9 seviyesinden mart ayında 54,1’e yükselerek üst üste 19. ay büyüme kaydetti. S&P global market intelligence tarafından yayınlanan PMI rakamı 54,9’luk ön tahminin biraz altında kalmasına rağmen büyümeyi düşüşten ayıran 50.0 eşiğinin üzerinde kalmaya devam ediyor. düşüşten ayıran 50.0 eşiğinin üzerinde kalmaya devam ediyor.
S&P global market intelligence ekonomistlerin usamah bahatti’ye göre imalatçılar üretimde daha yumuşak ama yine de kayda değer bir düşüş yaşarken hizmet sektörünün büyümesi önemliydi. Özellikle yeni işlerde olmak üzere hizmet sektörü güvenindeki artış güçlü talep ve müşteri sayısındaki artışla desteklenerek bir önceki yılın ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. İş faaliyetlerindeki bu artış özellikle mart ayında görülmüştür. Ankette ayrıca, japonya’yı ziyaret eden yabancı turist sayısındaki artış sayesinde yeni ihracat işlerinin üç aydır art arda yükselişte olduğu vurgulandı. Bekleyen işlerin seviyesi mart ayında bir önceki aya göre hafif bir düşüş gösterse de rekor seviyelere yakın seyretmeye devam etti.
Önümüzdeki 12 aya yönelik iş dünyası güveni güçlü kalmaya devam etti.
Bu bulguları tamamlayan japonya merkez bankası’nın pazartesi günü açıklanan tankan anketi japonya’nın hizmet sektöründeki iyimserliğin turizmdeki patlama ve fiyat artışlarından kaynaklanan kar artışlarıyla ilk çeyrekte 33 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu. Bu arada mart ayında girdi fiyat enflasyonu iş gücü yakıt ve kamu hizmetlerinde artan maliyetlere bağlı olarak son beş ayın en keskin artışını kaydetti. Bu maliyet baskılarına rağmen firmalar maliyet artışlarını müşterilere yansıtmaya devam etmeyi başardı.