Japon hanehalkı daha yüksek enflasyon görüyor, BOJ faiz artırımına gidebilir.

Japonya’da hanehalkı giderek daha yüksek enflasyon bekliyor ve bu da japonya merkez bankası’nın BOJ bu yıl yeni bir faiz artırımına gitmesine yol açabilir. Bugün açıklanan bir merkez bankası anketi, Japon hanehalkının %83,3’ünün önümüzdeki yıl fiyatların artmasını beklediğini ve üç ay önce yapılan bir önceki ankette aynı beklentiye sahip olan %79,3’e göre bir artış olduğunu gösterdi.
Ayrıca 8 şubat 5 mart tarihleri arasında gerçekleştirilen anket beş yıllık enflasyon görünümünde de bir artışa işaret ederken, son anketteki %76,5’lik orana kıyasla hanehalkının %80,6’sı artık fiyat artışı bekliyor.
Beklentilerdeki bu değişim, Japonya’nın BOJ’un %2’lik enflasyon hedefine istikrarlı bir şekilde ulaşmaya yaklaştığını gösteriyor. Ayrıca merkez bankasının bu yıl içinde yeni bir faiz artırımını değerlendirme olasılığını da artırıyor.
Salı günü BOJ başkanı kazuo ueda parlamentoda yaptığı konuşmada ekonomik ve fiyat koşullarının tahminlerle uyumlu olması halinde ekonomik teşvik miktarının azaltılmasına ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.
Bu görüşü destekleyen ve 1 nisan’dan açıklanan tankan anketi firmaların önümüzdeki beş yıl boyunca enflasyonun %2’nin üzerinde kalmasını beklediğini ortaya koydu ki bu da kurumsal enflasyon beklentilerinin merkez bankasının hedefiyle uyumlu olduğunu gösteriyor.
ancak bu enflasyon beklentilerine neden olan yaşam maliyetlerindeki artış tüketimi azaltabilir ve şirketleri ücretleri artırma konusunda caydırabilir anket, hanehalkının gıda ve günlük ihtiyaçlara daha fazla harcama yaptığını sırasıyla bu kategorilerde harcamalarının arttığını bildirdiğini vurgulamıştır.
Aynı zamanda dışarıda yemek yeme, giyim ve seyahat harcamalarının azalması, artan yaşam maliyetlerinin kırılgan ekonomik toparlanmasına katkıda bulunan bir faktör olmuş ve hane halkı harcamaları şubat ayında üst üste on ikinci ay düşüş göstermiştir.
Japonya ekonomik araştırmalar merkezi’nin çarşamba günü yayınladığı son anket japon ekonomisinin zayıf tüketim ve üretim nedeniyle ilk çeyrekte yıllık %0,54 oranında daralabileceğini ardından %1,69 oranında bir toparlanma yaşayabileceğini öngörüyor.