İzolasyon dönemi kişisel finansman ipuçları.

Covid-19 global pandemisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir çok bireyi ve küçük işletmeyi oldukça etkiledi. İşin ilginç yanı yetkililer tarafından yapılan açıklamalara ve planlamalara rağmen eskiden normal kabul ettiğimiz günlere dönmemize daha uzun süreler olduğu aşikar. Bir çok hanede bu dönemde gelirlerde azalırken, elektrik, su, doğalgaz vb. gibi aboneliklerden kaynaklanan faturalar, sigorta, vergi, kredi taksitleri, kredi kartı geri ödemeleri gibi harcamalar karşınıza artarak çıkmaya devam ediyor. Bir çok bireyin ve küçük işletmenin bu dönemde karşılaşabileceği olası riskler ile ilgili güvence altına aldığı sigorta poliçesi bulunmadığına ve yenilerini yaptırmak için geç kalındığına göre ne yapmak lazım, bugün bu konuya değineceğim.
Birikimlere odaklanın
Başarılı kişisel finansman birinci prensibi birikim yapmaktır. Söz konusu birikimi yaparken bir hedefiniz ve bütçeniz varsa daha etkili sonuçları daha kısa sürede alırsınız. Birikim yapabilmek için harcamalarınızın gelirinizin altında tutmanız gerekir. Özellikle içinde olduğumuz dönemde birikimlerimizi sizi yıl sonuna kadar idare edebilecek seviyeye getirecek şekilde dikkat edip harcamalarınızı ona göre azaltmaya çalışın. Ödemeniz gereken vergileri emlak, kira gelir, mtv vs öderken bankaların sunduğu kredi kartı taksit kampanyalarından faydalanmaya çalışın.
Tasarruf edin.
İki ay aşkın süredir evdeyiz. Bu sürede sahip olduğum kredi kartlarının ekstreleri en az iki defa kesildi. Harcamaları gözden geçirdiğimde market harcamalarının izolasyon öncesi döneme göre bir kaç misli arttığını görebiliyorum. Öte yandan sürekli evde olmamız nedeniyle neredeyse her haftasonu en az iki kere olmak üzere hafta içi de dahil dışarda yaptığımız yemek harcamalarından kurtulmuşuz. Bu iki kalemi karşılaştırdığımda dışarda yemeklerden yaptığımız tasarruflar sayesinde market harcamalarında yaşanan artışa rağmen bir tasarruf söz konusu. Bunu yaparken daha önce sizinle paylaştığımız bankalar tarafından açıklanan kredi kartı market kampanyalarından faydalanabilirsiniz.