İyi kazanıyorum ama hiç para biriktiremiyorum.

Bir kişinin gelirinin yüsek olması, onun varlıklı olduğu anlamına gelmez. Diğer insanlar gibi çok para kazanan kişilerin de aslında önünde üç seçenek vardır. Harcamak, biriktirmek ve yatırım yapmak. Giderler, gelirleri aştığı zaman para biriktirmek ve yatırım yapmak mümkün değildir. Eğer sizde iyi para kazanan fakat hiç para biriktiremeyen biriyseniz merak etmeyin, çözümü var.
Öncelikle şunu belirtmek gerek, ele geçen paranın hepsini harcamak belirli bir gelir grubuna ait bir davranış şekli değil. Eğer finansal okuryazar değilseniz ve para biriktirme disiplininiz yoksa, ne kadar maaş alıyor olsanız olun para biriktiremezsiniz. Aylık geliri binlerce lira olan doktorlarının ve hatta finans sektöründe çalışan, yani işi “para” olan kişilerin iş hayatında geçirdikleri bir kaç sene sonunda hiç para biriktiremediklerini görüyorum.
Finansal okuryazarlık nedir ki.
Burada sanırım yukarıda kullandığım “finansal okuryazarlık” kavramını açıklamada fayda var. Bu sitede yazdığımdan ve geçmiş bankacılık tecrübemden haberi olan tanıdıklarımdan seneler için şöyle soruları çok duydum.
X lira maaşım var. Altınmı alsam.
Elime 1000 dolar para geçti. bunu faize mi yatırayım dolar mı alayım.
Bütün maaşımı harcıyorum ev kredisine girsem de mecburen maaşımdan kesilse.
Paramı ay başında sana vereyim, sen benim için borsaya yatır..
birikiremiyorum, bari bir taksitle araba alayım, hem yatırım olmuş olur gider sıfır araba alır, kontrağı çevirdiği anda yüzde 25 değer kaybeder.