İyi kazanıyorum ama hiç para biriktiremiyorum.

Bir kişinin gelirinin yüksek olması, onun varlıklı olduğu anlamına gelmez. Diğer insanlar gibi çok para kazanan kişilerin de aslında önünde üç seçenek vardır. Harcamak biriktirmek ve yatırım yapmak giderler, gelirleri aştığı zaman para biriktirmek ve yatırım yapmak mümkün değildir. Eğer siz de iyi para kazanan fakat hiç para biriktiremeyen bireyseniz merak etmeyin, çözümü var.
Öncelikle şunu belirtmek gerek, ele geçen paranın hepsini harcamak belirli bir gelir grubuna ait bir davranış şekli değil. Eğer finansal okuryazar değilseniz ve para biriktirme disiplininiz yoksa ne kadar maaş alıyor olursanız olun para biriktiremezsiniz. Aylık geliri binlerce lira olan doktorların ve hatta finans sektöründe çalşan yani işi para olan kişilerin iş hayatında geçirdikleri bir kaç sene sonunda hiç para biriktiremediklerini görüyorum.
Finansal okuryazarlık nedir ki.
Burada sanırım yukarıda kullandığım “finansal okuryazarlık” kavramını açıklamakta fayda var.
Bu sitede yazdığımdan ve geçmiş bankacılık tecrübemden haberi olan tanıdıklarımdan seneler için şöyle soruları çok duydum.
X lira maaşım var, altın mı alsam.
Elime 1000 dolar para geçti, bunu faize mi yatırayım. Dolar mı alayım.
Bütün maaşımı harcıyorum, ev kredisine girsem de mecburen maaşımdan kesilse.
Paramı ay başında sana vereyim sen benim için borsaya yatır.
Biriktiremiyorum bari bir taksitle araba alayım hem yatırım olmuş olur finansal okuryazarlık günlük hayatta, kişinin para kullanımı ve yönetimini bilgiyle değerlendirilmesi ve etkili karar vermesini sağlayan yeterlilik düzeyidir. Yukarıdaki sorularda olduğu gibi bu bilgi düzeyi ne kadar düşükse, parayla olan ilişkiniz de o kadar kötü olacaktır. Kısacası para biriktirmek veya yatırım yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey kendinizi eğitmek olmalı. Faiz nedir, enflasyon nedir, altına yatırım yapılır mı, mortgage nedir, borsadan nasıl para kazanılır gibi soruların cevaplarını rahatlıkla internetten öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bunun için zaman ayırmak.