İsviçre Merkez Bankası mart ayında faiz indirimine gitti.

İsviçre merkez bankası SNB para politikasında kayda değer bir değişiklik yaparak mart ayında faiz indirimine gitti ve kasım 2020’den bu yana en çok işlem gören ilk on para biriminden birini yöneten büyük bir merkez bankası tarafından yapılan ilk indirim oldu. Bu hamle japonya’nın sekiz yıllık negatif faiz politikalarını sona erdirme ve gösterge faiz oranını 17 yıl sonra ilk kez yükseltme kararıyla tezat oluşturuyor.
ABD merkez bankası avrupa merkez bankası ve kanada avustralya isveç ve norveç ve birleşik krallık dahil olmak üzere diğer G10 merkez bankaları mart ayındaki son toplantılarında gösterge borç verme oranlarını korurken SNB’nin eylemi küresel merkez bankası politikalarında potansiyel bir dönüm noktasına işaret ediyor. Yeni zelanda’da ise faiz belirleme toplantısı yapılmadı.
Zurich insurance group baş piyasa stratejisti guy miller SNB’nin kararının önemine dikkat çekerek merkez bankalarının politika değişiklikleri konusunda tartışmadan eyleme geçtiklerini belirtti. Londra menkul kıymetler borsası grubu LSEG verilerine göre para piyasaları yatırımcıların avrupa merkez bankası ECB ve ABD merkez bankası’nın haziran ayı gibi faiz indirimlerine başlayabileceğine öngördüğünü gösteriyor. Para politikası değişikliklerinde genellikle gelişmiş dünyada öncülük eden gelişmekte olan ekonomilerde de faiz indirimlerinin yeniden hızlandığı görülüyor. Mart ayında, reuters’ın 18 gelişmekte ülkeden oluşan örneklemindeki beş merkez bankası faiz oranlarını düşürerek aralık ayında kaydedilen son üç yılın en yüksek aylık toplamına ulaştı.
Meksika gevşeme sürecine başlarken, brezilya çek cumhuriyeti macaristan ve kolombiya faiz indirimlerini yoğunlaştırdı. Buna karşılık türkiye, kötüleşen enflasyon nedeniyle 500 baz puanlık beklenmedik bir faiz artırımıyla piyasaları şaşırttı ve merkez bankası gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya hazır olduğunu belirtti.
Mart ayı boyunca gelişmekte olan piyasa örneklemindeki 12 merkez bankası faiz belirleme toplantıları düzenledi. Türkiye tek başına 675 baz puanlık indirimlere kıyasla gelişmekte olan piyasalarda yılbaşından bugüne kadar yapılan toplam 750 baz puanlık faiz artırımına katkıda bulundu.