İsveç enflasyonu merkez bankası hedefine yaklaştı.

İsveç’te enflasyonun hızı mart ayında önemli ölçüde yavaşlayarak riskbank’ın hedefi olan yüzde 2’ye yaklaştı. Bu gelişme merkez bankasının 8 mayısta yapılması planlanan bir sonraki politika toplantısında başlatılabilecek olası bir faiz indirimi için zemin hazırlayabilir.
Son veriler isveç’te tüketici fiyatlarının sabit faiz oranına göre ayarlandığında, mart ayında şubat ayına göre yüzde 0,1 oranında arttığını ve yıllık bazda yüzde 2,2 oranında yükseldiğini gösterdi. Bu temmuz 2021’den bu yana görülen en düşük yıllık bazda yüzde 2,2 oranında yükseldiğini gösterdi. Bu bildirdiğine göre, dalgalanmalarıyla bilinen enerji fiyatları hariç tutulduğunda enflasyon oranı yıllık bazda yüzde 2,9 olarak gerçekleşti. Her iki rakam da riksbank’ın ve analistlerin beklentilerinin altında kaldı.
Riksbank başkan yardımcısı anna breman rakamları yorumlayarak, “Bugünkü rakamın geniş yorumu enflasyonun istikrara kavuşması için iyi bir temelimiz olduğu yönünde” dedi. Ayrıca para politikası kararlarının tek bir veri noktasına dayandırılmasnın önemini vurguladı.
Riksbank son toplantısında temel faiz oranını yüzde 4,00’te sabit tuttu. Ancak enflasyondaki yavaşlamanın devam etmesi halinde mayıs ayından itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğini belirtti. İsveç ekonomisi son iki yılda yapılan sekiz faiz artımının ardından artan işsizlik ve hane halklarının artan ipotek ödemeleriyle karşı karşıya kalmasıyla büyümenin durduğuna dair işaretler gösterdi. Avrupa merkez bankası ve ABD merkez bankası’nın faiz indirimlerini ertelemesi halinde daha da zarar görebilecek olan zayıf isveç kronuna ilişkin endişeler devam ediyor. İsveç para birimi çarşamba günü açıklanan ve fiyatların beklenenden daha dirençli olduğunu gösteren ABD enflasyon verilerinin ardından düşüş yaşadı.
Riksbank bu yıl için üç faiz indirimi öngörürken ilk indirimin mayıs ya da haziran ayında gerçekleşme olasılığı aşağı yukarı eşit. Merkez Bankası’nın yaklaşan politika duyurusu beklenen bu ayarlamaların teyidi için yakından izlenecek.