İsteklerinizi gerçekleştirebilmek için plan.

Kişisel bütçeler genelde yiyecek, barınma, ısınma, elektrik, ulaşım ve vergi gibi ihtiyaçlar üzerine odaklıdır. Ayrıca isteklerinizi içerirler, ancak bunlar genelde kablolu tv, dergi aboneliği dışarda bir akşam yemeği gibi küçük ve kısa vadeli isteklerdir. Daha büyük ve uzun vadeli isteklerimizi bütçemize bir kalem olarak eklemektense, tahminimizden daha az harcama yaptığımız ve elimize fazladan para geçtiği kaldırı zaman yerine getirmeyi tercih ederiz. Aslında bu büyük ve uzun vadeli isteklerimiz de harcama planımızda kendine bir yer hakediyor. İsteklerini karşılayacak uzun vadeli bir plan, ihtiyaçlarınıza odaklanan bir bütçe için önemli bir araçtır. İstediğiniz küçük şeylerin bir kısmını gerçekleştirmek hayatınız daha çekilebilir kılar. Ancak bu küçük lükslerinizin gereğinden fazla büyüyerek daha büyük lükslerinizin engel olması da oldukça kolaydır.
İşte bu noktada yeni bir plan devreye giriyor.
Bir liste haızrlayın, ya da birden fazla liste. Ailenizle beyin fırtınası yapın. Neredeyse ihtiyaç sayılabilecek istekler vardır, örneğin çocuklarınızı üniversitede okutabilmek eğer öncelik haline getirebilirsiniz karşılayabileceğiniz istekler vardır, örneğin bir ev sahibi olmak. Uzun bir süre bekleyebilecekler istekler vardır, örneğin gemi ile dünya turu. Çok dikkatli planlamadığınız ve şansını yaver gitmediği sürece asla sahip olmayacağınız hayalleriniz vardır, örneğin bir yarış teknesi. Bunların hepsini bir yere yazın ve yazılanları farklı yollarla sıralayın. Eğer aklınıza yatıyorsa en çok gerçekleştirmek istediğinizi ilk sıraya koyacağınız katı bir şekilde sıralanmış bir liste yapabilir ve zamanı geldiğinde ilk önce onu gerçekleştirebilirsiniz. Alternatif olarak bir “bu sene yapılacaklar” listesi hazırlayarak bu listeye en çok yapmak istediğiniz üç maddeyi ekleyip, geri kalanları “gelecekte yapılacaklar” listesine koyabilirsiniz. Ya da daha ucuz olanları bir listeye, daha pahalı olanları başka bir listeye koyabilirsiniz. Ne şekilde olursa olsun size uyan bir yöntem bulun.
Bu listeler birçok farklı işe yarar:
1 Hangi istekleriniz kısa süreli, hangilerinin daha önemli olduğunu hatırlatırlar.
2 Elinize beklenmedik bir para geçtiğinde bu parayı ne şekilde değerlendirdiğinize karar vermeye yardım ederler. Listenizdeki sıradaki madde belki de bu paranın gitmesi gerek yerdir. Ya da belki bu para, listenin aşağısında daha büyük isteğinize ayrılmalıdır.
3 Satın almak istediğiniz bir şeyde indirim olduğu zaman birikimlerinizi değerlendirmenize yardım ederler. Eğer listenizdeki istediklerinizden biri çok iyi bir fiyata inmişse, belki de hemen satın almalısınız. Öte yandan, fiyat çok iyi değilse, ya da istediğiniz listede çok yukarılarda değilse almamlısınız.