İstanbulkart mobil uygulaması nedir nasıl indirilir.

Belbim a.ş İstanbulkart sahiplerinin kullanımı için ayrıca hem android ve iphone uyumlu bir mobil uygulama da geliştirdi. Android telefonlar için uygulamayı buradan; Apple iphone telefonlar için uygulamayı buradan indirebilirsiniz. Uygulama yakın zamanda mobil cüzdan çözümü masterpass ile entegrasyonunu da tamamladı. Yani Masterpass ödeme çözümüne kayıtlı kartlarınızdan istanbulkartınıza kart numarası girmeden kolayca yükleme yapabiliyorsunuz.
Bu da uygulama olarak istanbulkartınıza kart numarası girmeden bir kademe daha desteklemiş oluyor.
İstanbulkart’a kredi kartı banka kartı ile yükleme yapılabilir mi.
Kişiselleştirilmiş istanbulkartlar’ınıza istanbulkart web sitesinden veya mobil uygulamalarını kullanarak kredi kartı veya banka kartlarınız ile TL veya abonman yükleme işlemi yapabilirsiniz.
Yaklaşık 1 TL’lik bir yükleme ücreti söz konusu. Yükleme yaptıktan sonra size en yakın bankmatik cihazına giderek kartınız yerleştirip yüklemenizi kartınıza aktarmanız gerekiyor. Eğer NFC destekleyen bir android telefonunuz varsa istanbulkart android uygulamasını kullanıp kayıtlı istanbulkart’ınızı cep telefonunuzun arkasına yaklaştırmak suretiyle yüklediğiniz TL veya abonmanı kartınıza aktarabilirsiniz.
Bunun yanısıra kişiselleştirilmiş istanbulkart’larına bir çok banka bankacılık uygulamaları mobil cüzdan uygulamaları elektronik para uygulamaları kullanarak banka, kredi kartı, ön ödemeli kartlar ile yükleme yapabilirsiniz. İstanbulkart için TL yükleme ücreti Yüklemeyi hangi uygulama üzerinden ve yükleme yaptığınız tarihte bir kampanya olup olmamasına göre farklılık gösterebiliyor. Ben genelde Maximum mobil üzerinden kullanmayı tercih ediyorum.
İstanbulkart uygulama ve değerlendirme
İstanbulkart web sitesinde yer alan online işlemler web arayüzü çok eski ve modern trendlerin çok gerisinde kalmış. Arayüz üzerinden kaydolmak giriş yapmak tam bir ızdırap. Mobil uygulamalarda ise işiniz nispeten daha kolay. Uygulamalar tasarım olarak muadillerinin gerisinde kalsa bile iş görüyor. Üzerinden sunduğu işlem setini düşündüğünüzde çok problem teşkil etmiyor. İstanbulkart mobil uygulaması ile ilgili şikayetleri incelediğimizde, en çok karşılaşılan problemin uygulama üzerinden yapılan ödemelerin karta yansımasıyla ilgili olduğu görülüyor. Uygulama üzerinden yapılan işlemin yarıda kalması veya yükleme sonrası kartın biletmatiğe yerleştirip bakiyenin karta aktarılmamasından kaynaklanan durumlar çoğunlukta. Masterpass entegrasyonun da tamamlanmasının ardından yükleme ile ilgili şikayetlerin daha azalacağını tahmin ediyoruz. İstanbulkart’ın kişiselleştirilmesi ile ilgili şikayetlerin daha azalacağını tahmin ediyoruz. İstanbulkart’ın kişiselleştirmesi ile ilgili kartın biletmatikler üzerinden aktive edilmesindeki 72 saatli süre kısıdı süreç biraz sıkıntılı. Kayıt işlemini biletmatik üzerinden aktivasyon gerektirdiğini bilerek planlayarak kullanmak gerekiyor. Anlaşmalı üye işyerlerinde indirim veya nakit iade seçenekleri ile fatura ödeme, kartlar arası TL transferi gibi özellikleri de ekledikçe ön ödemeli kart rekabetinde zirvenin tek sahibi olmaya aday.