İstanbulkart istasyon ve biletmatik.

İstanbulkart web sitesine kartı kayıt ettirdikten sonra kartın bir de aktive edilmesi gerekiyor.
Yani kartı web sitesine kayıt ettikten sonra 72 saat içerisinde, ulaşım istanbul durakları, istanbul metro ve marmaray istasyonlarında yer alan biletmatik cihazlarına kartınızı yerleştirip para yükleme seçeneği yerinen ekranın sağ üst köşesinde yer alan kart aktivasyon seçeneğine tıklayıp bir sonraki ekranda onay vermeniz gerekiyor. Ücretsiz, indirimli ve mavi kart olarak adlandırılan kartları kayıt ederken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Hali hazırda üzerinde resim ad soyad tckn doğum tarihi gibi bilgiler yer aldığı için bu kartların üzerinde yazan bilgiler ile üyelik sırasında verilen bilgiler uyumlu olmalı aksi halde kartı kaydedemizsiniz.
İstanbulkart’ı neden kişiselleştirmelisiniz.
Kartınızı istanbulkart web sitesinden kaydedip aktive ettikten sonra, sadece toplu taşıma ödemelerinde değil, yukarıda bahsettiğimiz anlaşmalı üye işyerlerinde harcamalarınızda da aktif olarak kullanabilirsiniz. Buna ek olarak istanbulkart web sitesinden ve istanbulkart mobil uygulamaları üzerinden kartınıza TL veya abonman yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda kullanımlarınızı ve iadelerinizi gerek mobil uygulamalar, gerekse web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.
İstanbulkart’lılara HES kodu kullanımı zorunlu olacak. Covid-19 pandemisinin ardından hayatımıza giren HES kodunun içişleri bakanlığı’nın şehir içindeki toplu taşıma araçlarınada ulaşımda zorunlu tutmasının ardından e-devlet üzerinden aldığınız HES kodlarını istanbulkart’ınıza websitesi veya mobil uygulamaları üzerinden giriş yaparak yüklemeniz gerekcek. İstanbul büyük şehir belediyesi’ne üzerinde çalışmaya başladığı entegrasyon tamamlandığında, sağlık bakanlığı’nca İBB’ye iletilecek olan tanısı konumuş covid-19 taşıyıcılarının veya bu kişilerle temasta olanların kişiselleştirilmiş istanbulkart’ları askıya alınacak. Tanılı ya da temlasılısı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmaya teşebbüs edenler, içişleri bakanlığı’na raporlanacak. Tanımlama yapılmayan istanbulkartlılar bir süre sonra toplu taşımalarda kullanılmayacak.