İstanbul ticaret odası’ndan “kredi maliyeti” açıklaması.

İstanbul ticaret odası İTO başkanı şekib avdagiç, “bazı bankaların ağırlıklı özel bankaların faizlerdeki artışa ilave olarak ticari kredilerde komisyon vadesiz mevduat tutma şartı dolaylı gibi maliyetlerle krediyi anons edilenden daha pahalı hale getirerek, uygulanabilir olmaktan çıkardıklarını görüyoruz” ifadesini kullandı.
İTO’dan yapılan açıklamada odanın ağustos ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmasına yer verilen avdagiç, Merkez Bankası’nın sadeleştirme adımlarıyla, kredi mekanizmasındaki tıkanıklığın ve finansmana erişimdeki zorlukların aşılması yönünde işaretler alınmaya başladığını söyledi. Bu gelişmeyi önemli bulduklarını belirten avdagiç, bununla birlikte bazı bankaların kredi maliyetini aşırı pahalı hale getiren uygulamalara yöneldiklerini dikkati çekti.
Avdagiç, “Bazı bankaların ağırlıklı özel bankaların, faizlerdeki artışa ilave olarak ticari kredilerde komisyon, vadesiz mevduat tutma şartı gibi dolaylı maliyetlerle krediyi anons edilenden daha pahalı hale getirerek, uygulanabilir olmaktan çıkardıklarını görüyoruz. Piyasanın işleyişini bozan bu türden suistimallere fırsat verilmemesi ve hızla caydırıcı tedbirlere başvurulması gerektiğini de ilgili makamlarla paylaştık.” diye konuştu.
Hükümetin enflasyonla mücadeleyi ön alan, ihracat ve üretimi destekleyen yaklaşımının reel sektörün beklentileri ile örtüştüğünü aktaran avdagiç şunları kaydetti.
Avdagiç, türkiye ekonomisinin önemli bir dönüm noktasında olduğunu vurguladı. Bu dönemde enflasyonla mücadeleyi tüm ülke olarak topyekün şekilde sürdürmek gerektiğini belirten avdagiç, “bu mücadelede kısa dönemli olarak elbette bazı sıkıntılar yaşanacaktır. Ancak kararlı, etkili ve doğru yöntemlerle verilen bir mücadele başarının temel anahtarı olacaktır” ifadelerini kullandı.
“Şok tedbirler uygularken, olası yan etkileri dikkate almalıyız.”
Şekib avdagiç, içinden geçilen bu dönemde, fiyat ve finansal istikrar başta olmak üzere ekonomi politikasında rasyonele dönüş için atılan adımların sonuçlarının dikkatle izlenmesi gerektiğini belirterek, “şok tedbirler uygularken, ki zaman zaman bunlara ihtiyaç olabilir, olası yan etkileri dikkatle izlenmeli ve gereken tedbirleri süratle alma yoluna gitmeliyiz.” dedi.
Avdagiç yeni ekonomi yönetiminin verdiği mesajlar ve TCMB’nin gerek enflasyonla mücadeleye yönelik sergilediği kararlığının, gerekse faiz politikasındaki rasyonel tutumunun uluslararası finans çevrelerinde karşılık bulmasının menuniyet verici olduğunu dile getirdi.
Türkiye’nin kendi temerrüt riskini ifade eden CDS puanının eylül 2021’den bu yana ilk kez 400 seviyesinin altına gelmesinin de önemli bir gösterge olduğunu, CDS’nin gerilemesinin yabancı yatırımcıların türkiye’ye yönelik risk algılarını ve dış borçlanma maliyetini önemli ölçüde aşağı çekeceğine işaret eden avdagiç, “Umuyoruz ki, kısa sürede yabancı yatırımcı girişlerinde bir hızlanma göreceğiz.” ifadesini kullandı.