İşsizlik sigortası ve sigorta ürünleri.

Hayat sigortası aşan vadelerdeki tüketici kredilerinde, standart 1 senelik vadelerde kredi alacağınız kurum maalesef ferdi kaza poliçelerinden fazlasını talep edecektir. Kurum size anlaşmalı olduğu kurum üzerinden kredi tutarına ve vadesine uygun bir hayat sigortası satmaya çalışacaktır. Bu sigortanın priminin fahiş olmadığını düşünüyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı çekinmeden kurumun yönlendirdiği kaynaktan böyle bir poliçe alabilirsiniz. Hayat sigortası prim tutarının adil olmadığı ile ilgili şüpheleriniz varsa Türkiye’de faaliyet gösteren hayat sigortası şirketi acentalarına başvurarak benzer teminatlara alternatif fiyatlar alarak kıyaslayabilirsiniz. Unutmayın hayat sigortası ile emeklilik sigortaları farklı sigorta türleridir. Elma ile armutu karşılaştırmadığımızdan emin olmanız gerekir.
İşsizlik sigortası
Daha önce sizlerle paylaştığımız tüketici finasman ürünlerinden kaynaklanan borçların sigortaları üzerine uzmanlaşmış şirketler olan genworth financial ve cardiff türkiye’de faaliyete başlayalı epey bir süre geçti.
Bu pazara girmelerinin ardından çok kısa bir süre içerisinde bu iki uluslararası şirket büyük dagalanmalar nedeniyle sarsılsa da, Türkiye’deki faaliyetlerine kredi veren kuruluşlar ile işbirliğine giderek devam ediyorlar. Başlıca ürünleri borç ödeme sigortası ve işsizlik sigortası. Ancak bu ürünlerin perakende olarak satıldığına henüz rastlamadık. Daha çok mevcut tüketici finansman ürünleriyle birleştirilerek yeni bir ürün olarak pazara sunuyorlar.
İşsizlik sigortası, özellikle yakın zamanda kredili gayrimenkul alımı sırasında gözardı edilmemesi gereken bir alternatif. Ama bu tür sigorta ürünlerinde vadelerin bir sene olduğunu ve riskin gerçekleşmesinden itibaren aylık kredi taksitlerinin en fazla poliçe vadesine kadar ödeneceğini unutmamak lazım. Bu poliçeyi işsiz kaldığınızda sizin yerinize kredi taksitlerinizi ödeyen bir sigorta poliçesi olarak değil de, ev krediniz nedeniyle sınırlı bir süre için sizin adınıza kredi taksitlerinizi ödeyerek borcunuzun takipe düşmesine engel olacak bir ürün olarak algılamamız çok önemli.