İşlem gören hisse senetleri ve endeks.

Benzer bir ilginin borsa istanbul’da işlem gören hisse senetlerine yönelik olduğunu görüyoruz.
Pandemi öncesi 1800 seviyesinde bulunan BİST100 endeksi salgın ile birlikte 842 seviyelerine kadar gerilemişti. Fakat son zamanlarda çok hızlı bir yükseliş yaşamaya başladı ve pandemi öncesi seviyenin bile 10 bin puan üzerine çıktıktan sonra tekrar 1106 seviyelerinde dolaşıyor.
Peki borsa iyi bir alternatif mi.
Herkes borsayı konuşurken borsaya ilgisiz kalmak ne kadar mümkün bilemiyorum. Ancak, özellikle küçük yatırımcıların kendilerine sormaları gereken soru “doğru mu yapıyorum” olmalı. Bu sorunun yanıtı için borsada nasıl para kazanıldığını öğrenmeniz gerekir.
Normalde borsada işlem gören şirketlerin hisse senetlerini aldığınızda o şirketlere ortak oluyorsunuz. Şirket kar ettiğinde siz de bu kardan payınıza düşeni alıyorsunuz.
Dolayısıyla hisse senetlerinin piyasada oluşan fiyatları bu kar beklentilerine bağlı olarak oluşuyor. En azından biz finans hocaları kitaplara böyle yazdık. Bunu yazanlara itiraz eden de olmadı. Üstelik bundan hareket ederek “borsa uzun vadeli bir yatırım aracıdır” denildiğine de duyarsınız.
O zaman şu soruya yanıt bulmanız lazım. hisseleri borsada işlem gören şirketlerin çok kar edeceği mi bekleniyor. Mevcut ekonomik göstergelere baktığımız zaman bu pek mümkün görünmüyor. Dünya ekonomisinde derin bir resesyonun yaşandığı türkiye’de küçülmenin olacağı bir dönemde ne olacak da borsa şirketleri çok kar edecekler. “Borsa uzun vadeli bir yatırım aracıdır.” bir hurafe mi.
Sık sık karşılaşılan “borsa uzun vadeli bir yatırım aracıdır” ifadesini pek dikkate almayın. Çünkü en baba borsa yatırımcıları dahi buna inanmıyor. Hele türkiye gibi hassas ekonomik dengelere sahip gelişmekte olan ülke borsasında bu kesinlikle doğru değil. Yatırımcıların çoğunun beklentisi şirketin kar etmesi değil, başka bir hikaye peşindeler. Borsada para kazanmanın diğer bir yolu işte bu hikayelerdir. aldığınız hisseleri daha yüksek bir fiyattan almaya razı birilerinin var olması için şirketin bir hikayesi olması gerekir. Sunduğu razı birilerinin var olması için şirketin bir hikayesi olması gerekir.
Sunduğu ürün ve hizmetlerde alternatiflerin azalması, rakiplerine karşı bir avantaja sahip olmaları, şirketlerin kar etmesini beklemeden, daha yüksek fiyattan hisseleri bu yeni gelen yatırımcılara satmanıza imkan sağlayabilir.