İş kurmak isteyenlere devlet desteği.

Bankalar kredi verirken ödemeleri faizli bir şekilde geri alarak kredi bedeli kazanıyorlar. Kredi miktarı büyüdükçe kredinin faiz oranıyla birlikte geri ödeme yükü de artıyor. Kredi çekmek isteyip de düşük faiz arayanlar %0 faizli kredi bile bulabilirler. Devlet bankalarının verdiği faizsiz kredilerle artık iş kurmak ve iş büyütmek için destek alınabiliyor.
Halkbank faizsiz esnaf kredisi
Devlet bankalarından biri olan Türkiye Halk Bankası, kredi ihtiyacı olan esnaflara özel %100 faiz indirimi sahip olmak ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda en az 1 yıl içinde işletme kurmuş olmak gerekiyor.
Esnaf ve sanatkarlar için verilen bu kredi imkanından faydalanmak istendiğinde aynı işletme için başka bir kuruluştan destek alınmamalıdır. Bu faizsiz esnaf kredisinden yararlanmak için ticari faaliyete ve vergi mükellefiyetine devam ediyor olmak gerekir.
Halkbank’tan KOSGEB onaylı projelere faizsiz kredi desteği
Halkbank KOSGEB girişimcilik eğitimini tamamlayan, KOSGEB tarafından projeleri onaylanan gençler için faizi sıfırlıyor. 35 yaşını doldurmamış olmak şartı aranan bu destekte 300.000 TL’ye kadar faizsiz kredi desteği almak mümkün. Bu krediye başvurmanın bir diğer şartı ise önceki yıllardan kalan hazine ve maliye bakanlığı faiz destekli kredi borcu olmaması.
Halkbank’tan kaybolmaya yüz tutan mesleklere özel, faizsiz esnaf kredisi
Geleneksel kültürel ve sanatsal değeri kaybolmaya yüz tutmuş meslekler, 193 sayılı gelir vergisi kanunun 9’uncu maddesinde belirtilmiştir. Halkbank’ın sunduğu bu kredi, T.C hazine ve maliye bakanlığının kaybolmaya yüz tutmuş olarak kabul ettiği meslekleri de kapsar. Esnaf vergi muafiyet belgesi gösteren ve faydalanabilirler. Diğer kurum ve kuruluşlardan hibe ve destek alan işletmeler bu krediden yararlanamazlar. Ancak kosgeb acil destek kredisi veya KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi’nden faiz desteği alanlar da krediye başvurabilirler.