İş hayatı ve çalışanlar.

Çalışanların masaları da daha önemli bir gösterge olabilir. Masalarda kişisel eşyaların, örneğin fotoğrafların olup olmadığına bakın. Eğer yoksa, bu çalışanların iş ortamını sevmedikleri anlamına gelebilir. Eğer masalar fazla dağınıksa, çalışanlar fazla mesaiden dolayı bunları toplamaya zaman bulamıyor olabilir.
Kim daha çok konuşuyor.
İş görüşmesinde konuşmanın nasıl geçtiğine çok dikkat edin. Bu ister IK Yetkilisi isterse gelecekteki yöneticiniz olsun. Kendinizi görüşme sırasında daha çok dinleyen pozisyonda buluyor olabilirsiniz. Karşınızdaki kişi dinlemek yerine daha çok konuşuyor, soru soruyor ve görüşmeyi istediği şekilde yön veriyor olabilir. Bu şirketteki günlük operasyonun nasıl işlediğini gösteriyor olabilir. Yöneticiniz kontrolcü bir kişilikse, bu çalışanlara söz hakkı vermiyor anlamına gelebilir.
Siz de sorun
Masanın mülakat yapılan kişi tarafında oturuyor olmanız, soruları hep sizin cevaplayacağınız anlamına gelmiyor. Kurum kültürünü daha iyi anlamak için sorular sorabilirsiniz. Bu bir sorguya çekme değil, tersine bir taktiktir.
iki tip soru vardır, açık uçlu ve kapalı uçlu sorular. Açık uçlu soruların cevapları doğru ya da yanlış olacak diye bir kural yoktur, ancak işle ilgili beklentilerinize cevap bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, şirketin önümüzdeki 5 yıl hedefleri neler? önümüzdeki yıl bu pozisyonun başarı kriterleri ne olacak? Bu pozisyonda çalışmaya başladıktan sonra şirket içinde nasıl yükselebilirim.
Kapalı uçlu soruların ise tek bir cevabı vardır. Alacağınız cevap siyah veya beyaz kadar nettir. İşin başlangıç tarihi ne zaman kaç kişiye raporlayacağım Bu yeni bir pozisyon mu, yoksa başka birinin yerine mi geçiyorum.
İşaretleri değerlendirin.
Buraya kadar yaptığınız tüm araştırmayı gözden geçirin. Buradaki çıkan bilgilerin çoğu kişisel tercihlerinizi etkileyecek. Esnek çalışma saatlerini mi yoksa daha çok iş ziyaretinin olduğu bir pozisyon mu tercih edeceğiniz size kalmış. Sizi mutlu edecek işin hangisini olduğunu bilmeli ve çok fazla taviz vermemeye dikkat etmelisiniz.
Örneğin kendi başınıza çalışmayı ve kendini yönetmeyi seven bir tipseniz, yöneticinizin burnunun dibinde çalışmak sizi mutsuz edecektir. Eğer primle motive olan bir satıcıyısanız, performanslarına aldırmadan herkese aynı tutarda maaş ödeyen bir şirket size göre değil demektir.
İş arayan bir kişi önceliklerini ve onu motive eden şeyleri iyi bilmelidir. Unutmayın ki işinizde evdekinden daha çok zaman geçiriyorsunuz. Bu yüzden işinizde mutlu olursanız, bu genel hayatınıza olumlu yansıyacaktır.