İş bankası, kimse cephe genişletmeye çalışmasın.

İş bankası genel müdürü adnan bali, “Kimse kendi hedefi üzerinden ya da kendi hedefi uğruna gayri şeffaf medyalarda iş bankası üzerinden İş Bankası gibi bu ülkenin göz bebeği kurumları yıpratmayı denemesin.
Bizim üzerimizden asla cephe genişletmeye çalışmasın” dedi. Adnan bali, İş bankası’nın siyasete değil, verdiği kredilere türkiye ekonomisine taraf bir banka olduğunu vurguladı. Bali, ” Biz bu ülkeye tarafız, Türkiye’ye tarafız. Ağırlığımızı daima ülkenin genel yararı lehine kullanırız. Krizlerde dalgakıran gibi hareket ederiz” vurgusunu yaptı.
İş Bankası genel müdürü adnan bali, izmir’de yapılan moderatörlüğünü dünya gazetesi genel yayın yönetmeni hakan güldağ’ın yaptığı 39’uncu iş’le buluşmalar toplantısı’nda uluslararası kontojtörünü ve FED’in açıklamalarını değerlendirdi ve Türkiye ekonomisine ilişkin görüşlerini aktardı.
Adnan bali, bankanın kuruluş kararının verildiği izmir’den son dönemde twitter başta olmak üzere sosyal medya ve bazı basın organlarında hissedarlık yapılarıyla ilgili çıkan haberlere de cevap verdi. Bali konuşmasında “Bu kurumun hissedar yapısı üzerinden, bu kurumun kuruluşu üzerinden, yalan yanlış bilgilerle gayri şeffaf medyalarda aslı, astarı olmayan değerlendirmeler yapılıyor” dedi ve ekledi:
“Bunların bir kısmı bilgi eksikliğinden bir kısmı vicdan eksikliğinden yapılıyor. Böyle çalışan bir müessede neyle oynadığının farkında olunmadan yapılıyor maalesef. İş Bankası’nın hissedar yapısı bellidir. En küçük bir belirsizlik yoktur. MKK’nın kayıtlarına bakan anında ne olduğunu ne bittiğini görür”
Parti temsili vasiyette nezarettir
Adnan bali, iş bankası’nın hissedar yapısı incelendiğinde en yüksek payın çalışanlar ve emeklilerin oluşturduğunu anlatırken “kurumsal manada en yaygın sahiplik modelidir iş bankası. Bu güzel örneği ile de uzun dönemli kurumsal kimliğini de başarabilmiştir. Diğer taraftan sıklıkla sizlerinde rastladığı ya az bilgiyle yahut kısıtlı bilgiyle bahsedilen politik parti temsili konusu var.
Defalarca ifade ettik. Atatürk paylarına isabet eden kar paylarının atatürk’ün vasiyetleri gereği türk tarih ve türk dil kurumu’na aktarılması sürecine nezaretten ibarettir politik partinin yönetim kurulundaki temsili. Parasal ya da teknik manada başka herhangi bir boyut içermez. Kimse kendi hedefi üzerinden ya da kendi hedefi uğruna gayri şeffaf medyada iş bankası üzerinden iş bankası gibi bu ülkenin göz bebeği kurumları yıpratmayı denemesin. Bizim üzerimizden asla cephe genişletmeye çalışmasın. Nitekim bu işe de yaramaz. Bu kurumun istikrarı, güveni müşterilerinin teveccühü bu yönde yaratılmak isteyen fırtınalara en kısa sürede en doğru şekilde verdi.”diye konuştu.
İş’le ilgili olmayan konulara taraf değiliz
“Adımız gibi işimizde gücümüzde olan bir bankayız” diyen bali ” bizim siyasetle derdimiz yok. Bizim siyasetimiz işimizdir. Faaliyet alanımızla ilgili olmayan hiçbir konuda biz bu ülkedeki bir banka olarak taraf değiliz. Ama biz bu ülkeye tarafız. Türkiye’ye tarafız. Ağırlığımızı daima ülkenin genel yararı lehine kullanırızı. Krizlerde dalgakıran gibi hareket ederiz. Ticari saiklerle değil sosyal, kültürel ekonomik bütün unsurları dikkate alarak uzun vadeli bir anlayışla çalışırız.” açıklamasını yaptı.
Ekmeğe yağ sürmemek için lafı çoğaltmayız
Banka olarak müşterilerine tanıdıkları limitleri de çeyiz olarak tanımlayan adnan bali, çeşmenin bulunması değil, suyun sürekli akmasının önemli olduğuna da değindi. Adnan bali, iş bankası olarak hatalarını gördüklerinde de düzeltmeyi bilen bir banka olduklarını da aktardı.
Bali, işlerinin dışında konular çıktığında ise “ağır başlı ağabeyler gibi” hareket ettiklerini anlatarak “hemen acele edip topa girmeyiz. Acecelik yapmayız. Bu tip konuları gündeme getirenlerin de ekmeğine yağ sürecek şekilde biz lafı çoğaltmayız. Çoğu kez muhatap da almayız” ifadelerini kullandı.