İş bankası, kentsel dönüşüm için kredi aldı.

Türkiye iş bankası ile avrupa yatırım bankası AYB arasında: konutlarda deprem güvenliği ve enerji verimliliğinin artırılması amacıyla 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamına giren ve AYB tarafından belirlenen kriterlere uyan konutlara verilecek kredilerin finansmanında kullandırılmak üzere toplam 200 milyon euro tutarında teminatlı bir kredi sağlanmasına yönelik sözleşme 9 mayıs 2014 tarihinde istanbul’da imzalandı.
İş bankası ile AYB’nin beşinci ortak çalışması olan bu anlaşma ile sağlanacak ve vadesi azami 10 yıl olarak belirlenen kaynak, tercihe göre euro, ABD doları ve veya türk lirası olarak kullanılabilecek.
İş bankası kentsel dönüşüm kredisi, AYB tarafından kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kullandırılacak kredilerin finansmanı alanında türk bankalarınca sağlanan ilk kredi olma özelliğini taşıyor. Söz konusu kredi aynı zamanda bugüne kadar birçok amaçla AYB’den finansman kredi kullanan iş bankası’nın AYB’den sağladığı ilk tüketici finansmanı amaçlı kredi.
Deprem riskine karşı daha hazırlıklı ve güvenli bir istanbul için
Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kullandırılacak kredilerin finansmanı alanında türk bankalarınca sağlanan ilk krediye imza atmaktan mutluluk duyduğunu belirten iş bankası genel müdürü adnan bali, sağlanan kredinin aynı zamanda iş bankası’nın yıllardır taşıdığı sosyal sorumluluk odaklı bakış açısının da bir sonucu olduğunu belirterek, deprem riskine karşı bireylerin yaşam güvenliğine katkı sağlamaktan ve türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor olmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.
Avrupa yatırım bankası başkan yardımcısı pim van ballekom ise 1999 yılında yaşanan deprem sonrasında daha iyi yaşama koşulları sunan, gelecekte olası depremlere karşı dayanıklı, güvenli bir şehir ortamı yaratılması adına AYB olarak, istanbul ve çevresinde gerçekleştirilen rehabilitayson, yeniden inşa faaliyetleri ve kamu binalarının güçlendirilmesi alanlarında yapılan yatırımlara finansman sağlandığını belirtti.
Olası depremlerin etkilerine karşı şehir güvenliğinin arttırılması alanında destek sağlamaya iş bankası ile birlikte devam edeceklerini ifade eden van ballekom, bu girişim sayesinde kentsel dönüşüm alanında özel sektörü desteklemekten mutluluk duyduklarını söyledi. İş bankası ile AYB arasında imzalanan kentsel dönüşüm kredi sözleşmesi kapsamında türkiye’de yerleşik hak sahiplerinin olası bir depremin etkileri karşısında konutlarının dayanıklılığını arttırabileceklerini vurgulandı.
AYB tarafından iş bankası’na sağlanan ilk kaynağa ilişkin kredi sözleşmesi 2009 yılında imzalandı ve 9 mayıs 2014’te imzalanan sözleşme ile birlikte AYB ile imzalanan kredi sözleşmelerinin tutarı toplamda 825 milyon euro seviyesine ulaştı.