İş bankası biz, aş, iş ve istihdamız.

İş Bankası olarak en önemli kıstaslarının, işlerini teknik olarak doğru ve dürüst yapmak olduğunun altını çizen adnan bali, “bugün türkiye’de en büyüklerde dahil olmak üzere temelinde harcımızın olmayan herhangi bir grup yok” dedi. Sadece teknik ve bankacılık açısından bir işin yapılabilir olup olmadığına baktıklarını, siyaset ve inançlar, düşünceler gibi herhangi subejektif bir kriterin defterlerinde yer almadığını da vurgulayan adnan bali, “Biz işimizin gerektirdiği teknik tutarlılıktan başka hiçbir kaygısı olmayan bir grubuz. Bu kaygı bu ülkeye ve paydaşlarımıza değer kazandırmak için böyledir. Bunun en önemli konularından biri de hiçbir paranteze indirgemeyecek derecede bunu yaygın yapmamızdır. Bizi bu bakımdan bakıldığında bir banka ile sınırlamak da yanlıştır. Biz, aş iş ve istihdamız. İş Bankası olarak biz istikrarız. Bizim varlığımız müşteri portföylerimiz istikrar manasına gelir” ifadesini kullandı.
Makamlardan da gereken açıklamayı beklerdik
İş bankası genel müdür adnan bali, kendileri bu tip haberler karşısında açıklama yapmasa da görev tanımı bu olan, sorumlulukları olan makamlardan da gereken açıklamayı beklediklerini sitemini de iletti. Bali, şöyle konuştu: “Bizim içinde değil, hakikat için beklerdik. Biz buna ihtiyaç duyduğumuz için değil. Kendi, görev ve sorumlulukları bunu gerektirdiği için beklerdik. İş bankası bunların hepsi nereye giderse gitsin biz taahüdümüzden hiç vazgeçmeden bu konularla ilgili konsantrasyonumu bozmadan samimi çalışma anlayışımızı bu ülkenin irili ufaklı tüm tüketici kesimlerine, büyük projelerine büyük yatırımlarına hane halkının ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edeceğiz. Milli bankacılığın önderi olmaya devam edeceğiz.”
Sadece KOBİ kredilerimiz orta ölçekli bir bankanın toplam kredisi kadar
Bugün iş bankası’nın 238 milyar TL’ye varan aktif büyüklüğü ile özel bankalar arasında liderlik konumunu bugün iş bankası’nın 238 milyar TL’ye varan aktif büyüklüğü ile özel bankalar arasında liderlik konumunu sürdürdüğüne de değinen iş bankası genel müdürü adnan bali, 29 milyar TL’nin üzerine çıkan öz kaynakları ile de Türkiye’nin en büyük öz kaynağına sahip banka olduklarına işaret etti. Bali 155 milyar TL’nin üzerinde nakdi kredileri ve 113 milyar TL’nin üzerinde nakdi ticari kredileriyle de açık ara üzerinde nakdi kredileri ve 113 milyar TL’nin üzerinde nakdi ticari kredileriyle de açık ara liderliklerini sürdürdüklerini aktardı. Bali, 66 ilde en yüksek nakdi ticari krediyi veren özel banka olduklarını diğer illerde ise ikinci sıradan bulunduklarını aktardı. Bali, ” ekonomimize nakdi, gayri nakdi krediler yoluyla sağladığımız finansman tutarı 200 milyara ulaşmış durumda. Bunu da son derece yaygın mahiyette yapıyoruz. Bilançomuzun yüzde 65’i sektör ortlamasının üzerinde, krediden oluşuyor. Gerçek bir bilanço. O kredilerin de yüzde 73’ü yani yarıdan çok daha fazlası ticari kredilerden oluşuyor. Bütün bunları yaparken KOBİ’leri de asla ihtimal etmiyoruz. Bugün iş bankası’nın KOBİ’lere kullandırdığı kredi tutarı bir orta ölçekli bankanın bütün kredileri kadardır. 45 milyar TL civarında. Bunları da nakış gibi işleyerek yaygın mahiyette anadolu’nun her kentinde istanbul, ankara, izmir ile sınırlı değil her kentte gerçekleştirdik. Mesleki erbaplık anlamında da bu kredileri verirken yaygın mahiyette verirken dökmedik saçmadık. Takipteki krediler rasyosunda en fazla kredi veren bankanın neredeyse yarısı kadar düşük olması, sektörde yüzde 2.7 bizde yüzde 1.5 olması bu ülke adına kaynakların doğru tahsisi adına son derece önemlidir, kritiktir. Sadece bizim değil muhataplarımızın kaynağını da muhafaza etmek bakımından son derece önemlidir.” diye konuştu.