Irak’a kredi inşaatçıları heyecanlandırdı.

Irak’ın yeniden yapılandırılması kapsamında Türkiye’nin taahhüt ettiği 5 milyar dolarlık kredinin sektöre olası etkisini değerlendiren türkiye müteaahitler birliği başkanı mithat yenigün, böyle bir kredinin bu kapsamdaki projelerde en az iki katı kadar iş hacmi yaratabileceğini söyledi. Kredinin, aynı zamanda da ırak tarafının müteahhitlik firmalarına birikmiş alacaklarını ödemesine ve mevcut projelerin tamamlanmasına da imkan sağlayacağına dikkat çeken yenigün, 1970’lerden günümüze kadar türk mütaahhattlik firmaları tarafından ırak’ta gerçekleştirilen 960 projenin toplam bedelinin yaklaşık 25 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi.
dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu’nun 14 şubat’ta ırak’ın yeniden yapılandırılması konulu uluslararası konferans ile deaş’la mücadele uluslararası koalisyonu bakanlar toplantısı’na katılmak üzere gittiği kuveyt’te türkiye’nin ırak’a 5 milyar dolarlık kredi vereceğine yönelik açıklaması inşaat sektörünü heyecanlandırdı. Konuyu dünya’ya değerlendiren türkiye mütahaaitler birliği başkanı mithat yenigün coğrafi yakınlık ve süregelen ilişkiler çerçevesinde, Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetleri ve dış ticaret için her zaman önemli bir pazar olan ırak’ın aynı önemini korduğunu söyledi.
Güneyde hareket var
Türk firmalarının yurt dışında en fazla iş üstlendiği 4’üncü ülkenin ırak olduğunu belirten yenigün geçmiş dönemlerde ırak’ta güvenlik sorunlarının ciddi düzeye ulaştığını hatırlatarak “Hak ediş ödemelerinin yapılmaması nedenleriyle bu ülkede iş üstlenmiş olan firmalarımız çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldı ve işlerini durdurdular.” dedi.
Türk firmalarının ırak’taki işlerinden doğan 1.5 milyar dolar tutarındaki alacakları konusunda henüz herhangi bir ilerleme kaydedilemediğinden altını çizen yenigün, “Kuzey ırak’ta türk mütahaatlik firmalarının ödemeleri ile ilgili herhangi bir gelişme söz konusu olmamasına karşın ülkenin güneyinde faaliyet gösteren ve işvereni devlet kuruluşu olan bazı firmalarımızın bir kısım alacaklarını tahsil edebildikleri bilgisi geliyor. Son dönemde, bazı firmalarımız basra bölgesindeki büyük ölçekli enerji santralı projeleri üstlendiler.” diye konuştu.
Dışişleri bakanı çavuşoğlu’nun açıklamasının iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlemesi yönünde çok anlamlı olduğuna değinen mithat yenigün, “Böyle bir kredinin firmalarımızın ırak’ın yeniden imarı kapsamındaki projelerinde en az iki katı kadar bir iş hacmi yaratabileceğini ve önemli ölçüde pay almalarını sağlayacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda da ırak tarafının müteahhattlik firmalarımıza birikmiş alacaklarını ödemelerine ve firmalarmızın mevcut projelerini tamamlamalarına da imkan yaratacak” ifadelerini kullandı.
Kredinin bir bölümünün malzeme ekipman teçhizat ve çeşitli hizmet olarak yeniden türkiye’ye döneceğini belirten yenigün, uygun koşulların sağlanmasıyla, bağdat ve çevresi ile başta basra olmak üzere ülkenin diğer bölgelerinede de mütahaattlik firmaları için daha fazla iş fırsatlarının doğabileceğini anlattı.