İnşaat şirketleri ve lüks projeler.

Bu karara inşaat şirketleri de katkıda bulunuyorlar. İnşaat şirketlerinin, giriştikleri o süper lüks projeleri 10.000 peşine vermelerine rağmen konutun tam bedeline bakıldığında oldukça primli satmak konusunda ısrarcı olduklarını görebilirsiniz. Söz konusu konutların fiyatlar o kadar primli ki, müşteri projeye temelden konut kredisi alarak girse ve proje teslim edildiği tarihte söz konusu evi satmaya kalksa, ödediği faizi ancak karşılayacak bir prim kazanmış oluyor. Bunun tek istisnası şehrin merkezinde yer alan projeler olabilir.
Durum böyleyken ne olur diye soranlara küçük bir tahminde bulunalım. İnsanlar barınma ihtiyaçlarını konut sahibi olarak edinmek yerine kiralama yaparak gidermeyi tercih edecekler. Bu, konut kiralarının artmasına sebep olur, bir iki sene konut sahipleri eğer işten çıkarmalara sebep olacak bir kriz yaşanmazsa iyi kiralar kazanırlar.
Kiralar önemli ölçüde arttıktan sonra tüketici “o kadar kira vereceğime üzerine biraz daha koyar ev sahibi olurum” yaklaşımına döner ve bu sefer tamamlanmış projelerden ev sahipliği olasılıklarını araştırmaya başlarlar. Şu anda temel aşamasında projelerden batmayacak olanlar o zaman tamamlanmış olacağından, şu anki fiyatlara yakın bir seviyeden satılırlar. Konut kredileri açısından bakıldığında ise bankaların pazar payı kapmak amacıyla konut kredilerinde karlılıktan önemli ölçüde feragat ettiklerini biliyoruz. Hafta sonu BDDK tarafından açıklanan önlemler daha çok tüketici kredilerini hedefleyen önlemler olmasına rağmen, faiz oranlarını artıran bankaların konut kredisi faizlerini de artırmış olmaları bu alanda nasıl bir kar marjıyla çalıştıklarının en büyük göstergesi, Bankalar kendilerinden talep edilen aksiyon çerçevesinde şu dönemde düşük karlı olan mortgage kredilerinde büyümekten vazgeçip diğer kredilerde büyüyerek bu oranı tutturacak şekilde stratejilerini yenilediler bile. Önümüzdeki günlerde mevduat tahvil ve bono gibi yatırım ürünlerinden kazanılan getiriler yükselmedikçe, tüketicilerin birikimlerini artırmaya yönelik aksiyonlar alarak kendilerini güvende hissedecek birikime sahip olduktan sonra tamamlanmış projelerden ikinci el konut alım fırsatlarını araştırmaları daha uygun olacak gibi gözüküyor.