ING pegasus kredi kartı gerçekten bolbol puan kazandırıyor mu.

Uzun yıllardır ING’nin uçuş puanı kazandıran pegasus plus kartını kullanıyorum. Geçtiğimiz aylarda banka puan sisteminde bir değişikliğe gitti ve adından anlaşılabileceği gibi bol puan kazandıran pegasus bolpuan sistemini duyurdu. Mevcut kartımdaki uçuşpuanlar katlanarak artmış ve bolpuan olmuştu. Yeni verilecek olan kartların da ismi değişimiş, pegasus plus kart yerine artık ıng pegasus bolbol classic ve platinum dağıtılmaya başlanacaktı. Peki gerçekten eksiye göre daha fazla puan kazanıyor muyuz. İnceleyelim.
Özellikle bu yazıyı yazmamıza aslında ING Bank’tan gelen bir telefon vesile oldu. Çağrı merkezi çalışanı mevcut kartımın son kullanma tarihi geldiğinde yenilemeyeceğini, bunun yerine ING pegasus classic veya platinum card alabileceğimi istersem şimdiden kartımı yenileyebileceğimi, bu kartların çok daha avantajlı olduğunu, classic kart’ın 100 TL’ye 20 bolpuan kazandırdığını söyledi. Puan sistemi çok daha avantajlı gözükse de biraz inceleyince bolbol isminin aslında neden seçildiğini anlıyorsunuz. Gelin detaylara inelim.
Pegasus plus kartı ilk aldığımda kazandırdığı uçuşpuan TL oranı yüzde 1’di. Yani her 100 TL’lik alışverişe 1 TL kazandırıyordu ve bunu pegasus’tan uçak bileti alırken kullanabiliyordum. Zaman içerisinde bu oran binde 5’ye düştü. Yani her 100 TL’den artık 50 kuruş kazanmaya başladım. Yaklaşık bir sene sonra oranı yine düşürdüler ve binde 2 kazanmaya başladım. 100 TL’lik alışverişten artık sadece sadece 20 kuruş kazanıyordum.
Son güncellemeyle birlikte uçuşpuanlar katlanarak bolpuan oldu ve ekstremde yüksek rakamlar görmeye başladım. Artık binde kaç kazandığımı kendim bulmak zorundaydım. Bunun üzerine pegasus’un web sitesine girerek uçak bileti fiyatlarını inceledim. Eskiden bilet kaç TL ise, kazandığımız TL puanlar ile bilet alabiliyorduk. Yeni sistemde bileti TL ile veya bolpuan + TL ile alma seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Aşağıdaki görselde örnek bir uçuşu görebilirsiniz.
Sadece TL seçeneğine döndüğünüz zaman biletin asıl fiyatını görebiliyorsunuz. Böylece kazandığınız bolpuanların da kaç TL’ye denk geldiğini ve dolayısıyla 100 TL’lik alışverişten yüzde kaç binde kaç kazandığınızı da bulabiliyorsunuz.