IMF sanayi politikasına bel bağlamaya karşı uyarıyor.

Uluslararası Para Fonu, durgun ekonomik büyüme için bir çözüm olarak sanayi politikasının etkinliğine ilişkin endişelerin altını çizdi. IMF yakında yayınlayacağı mali izleme raporunun bir bölümünde, sanayi politikasının potansiyel olarak inovasyonu teşvik edebileceğini ancak ekonomik büyümeyi hızlandırmak için garantili bir yöntem olmadığının altını çiziyor.
IMF mali işler departmanı direktör yardımcısı era dabla norris büyük ölçüde sübvansiyonlara ve vergi indirimlerine bel bağlamanın riskli olabileceğini vurguladı. Bu yaklaşımlarının yüksek mali maliyetleri vardır, özel çıkarların etkisine açıktır ve kaynakların önemli ölçüde yanlış tahsisine yol açabilir. Yabancı şirketlere karşı ayrımcılık yapan politikalar misillemeye neden olabilir ve jeo ekonomik bölünmeleri derinleştirebilir.
IMF’nin analizi inovasyonu etkin bir şekilde desteklemek için daha kapsamlı bir politika karışımının gerekli olduğunu öne sürmektedir. Bu temel araştırmalar için kamu finansmanının artırılmasını yenilikçi girişimler için ar-ge hibelerini ve yaygın uygulamalı inovasyonu teşvik eden vergi teşviklerini içermektedir.
Rapor temel araştırmalara yönelik kamu harcamalarının yıllık GSYH’nin yaklaşık %0,5’i oranında artırabileceğini ve borç GSYH oranını düşürebileceğini ileri sürmektedir.
Bu bölümde, amerika birleşik devletleri’nin yerel araştırma ve yarı iletken üretimine yaptığı yatırımlar avrupa birliği’nin iklim nötrlüğü yönündeki çabaları ve japonya güney kore ve çin’deki girişimler gibi dünyanın dört bir yanından son dönemde uygulanan sanayi politikalarına atıfta bulunulmaktadır.
Dabla norris son yıllarda hükümet finansmanında kamu Ar-Ge’sinden özel araştırma için artan sübvansiyonlara doğru bir kayma olduğuna dikkat çekti. Bu değişimin verimlilik artışına dönüşmediğini belirten dabla norris sadece büyük ve yerleşik firmalara fayda sağlamakla kalmayıp daha geniş çapta erişilebilir vergi teşviklerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. IMF daha önce ocak ayında küresel ekonomik ve ticari büyümenin tarihsel ortalamaların önemli ölçüde altında olduğu ve bu durumun çok sayıda yeni ticaret kısıtlamasıyla daha da kötüleştiği konusunda uyarıda bulunmuştu. Güncellenmiş bir ekonomik tahminin salı günü IMF tarafından açıklanması bekleniyor.
Dabla norris ayrıca IMF’nin mayıs ayında yapay zeka ile ilgili mali stratejilere odaklanan ayrı bir rapor yayınlamayı planladığını belirtti.
Dabla norris ayrıca teknolojik açıdan daha az gelişmiş ülkelerin eğitime ulaşıma altyapısına ve dijital becerilere yatırım yapmak gibi mevcut teknolojilerinin benimsenmesini artıracak politikalara odaklanmalarını tavsiye etti. Bunu yapmak daha hızlı teknoloji transferine mevcut teknolojilerin daha fazla kullanılmasına ve potansiyel olarak orta vadede %2’lik bir büyümeye yol açabilir.