IMF Koronavirüsle mücadele.

Uluslararası para fonu IMF venezüella’nın koronavirüs salgınına karşı mücadele için istediği 5 milyar dolarlık krediyi vermeyi reddetti. Talebin net gerekçesi, hükümetin uluslararası toplum tarafından tanınması konusunda netlik olmaması diye açıklandı.
Salgınla mücadele için 2001’den bu yana ilk kez IMF’nin kapısını çalan venezüella’nın kredi talebi reddedildi. IMF’den yapılan açıklamada “ne yazık ki fon şu anda bu talebi dikkate alacak durumda değil” ifadelerini kullandı.
IMF venezüella Hükümetinin uluslararası tanınırlığı konusunda bir netlik olmadığı gerekçesiyle bu kararı aldığını açıkladı.
Açıklamada, “daha önce de belirttiğimiz üzere, üye ülkelerle IMF’nin yapacağı sözleşmeler, resmi hükümetin uluslararası toplum tarafından tanınmasına dayanır. Bu noktada burada böyle bir netlik bulunmuyor” denildi.
Vaka sayısı 33’e yükseldi.
ABD dahil olmak üzere 50’dan fazla ülke maduro yönetimini tanımıyor.
Venezüella’da şimdiye kadar 33 kişide koronavirüs saptandı. Salgınla mücadele kapsamında başkent caracas altı büyük şehre giriş çıkış kısıtlandı. Venezüella krediyi, tespit ve müdahale sistemlerinin güçlendirilmesi için kullanmayı planlıyordu.
2001’den bu yana bir ilkti
Halihazırda ABD’nin yoğun yaptırım baskısı altında krizle boğulan venezüella devlet başkanı nicolas maduro, IMF başkanı kristalina georgiva’ya bir mektup yazarak salgınla mücadelede kullanılmak üzere IMF’den 5 milyar dolarlık kredi istemişti.
Maduro’nun bu talebi, venezüella için 2001 yılından bu yana bir ilki teşkil ediyordu.
IMF başkanı georgieva, salgının küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine karşı 1 trilyon dolarlık kaynağı kullandırmaya hazır olduklarını açıklamıştı.